środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Tornado zniszczyło teren równy 2200 boiskom piłkarskim

22.07.2017 18:30 | 0 komentarzy | woj

Gdy pierwsze emocje opadły, a strażacy odespali zarwane noce, na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zorganizowano konferencję prasową, poświęconą szkodom jakie wyrządziła trąba powietrzna. Spotkanie to inicjatywa leśników, którzy przekazali jaki ogrom strat przyniósł żywioł i wyjaśnili na czym teraz będzie polegać ich praca.

Tornado zniszczyło teren równy 2200 boiskom piłkarskim
Wiesław Kucharski podczas konferencji w Nędzy. Zapowiedził, że w lasach rudzkich wstrzymane zostaną wycinki planowe, które ma zastąpić drewno pozyskane z terenów zniszczonych przez wichurę.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziennikarze zostali przewiezieni do leśnictwa w Nędzy, opodal szkółki kontenerowej, z której sadzonki posłużą do odtworzenia lasu. Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych wyjaśnił, że tornado, które naszło tutejsze lasy, było nietypowe. Podał, że zniszczeniu uległo 1,5 tys. ha lasu, co w przeliczeniu można porównać do dwóch tysięcy dwustu boisk piłkarskich. Porównał, że pożar lasów z 1992 r. pochłonął 4,5 tys. ha kuźniańskiej puszczy. – Trąba powietrzna zwykle ma u podstawy sto, sto pięćdziesiąt metrów. W naszym przypadku u podstawy miała prawie kilometr – uzupełnił Wiesław Kucharski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Mapa nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Kolorem czerwonym zakreślono obszar aktywności trąby powietrznej z 7 lipca. Kolorem niebieskim objęto teren zniszczony przez pożar w 1992 r.

Trąba zawiązała się na granicy województw opolskiego i śląskiego. Uderzenie nastąpiło nad Kuźnią Raciborską i tornado zmierzało lasami między Nędzą a Szymocicami przez około pięć kilometrów. Leśnicy wyjaśniają, że korony drzew na pewno zamortyzowały silny wiatr i zminimalizowały dalsze szkody. Straty i koszty odtworzenia lasu wyceniono wstępnie na 85 mln zł. Czas potrzebny na uporządkowanie terenu, pozyskanie resztek drzew, które można sprzedać jako drewno energetyczne, wyniesie dwa lata. Potem nastąpią nasadzenia.Ludzie:

Robert Pabian

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jest także myśliwym.