Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Powódź Tysiąclecia. Z archiwum Nowin Raciborskich

20.07.2017 13:40 | 1 komentarz | OK

W 25-letniej historii naszego wydawnictwa „Nowiny Raciborskie” nie ukazały się tylko raz – 11 lipca 1997 roku. Cały nakład gazety, wysłanej do drukarni Prodrynu przy ul. Staszica w Raciborzu, zniszczyła woda. Nie znaczy to jednak, że nie dokumentowaliśmy wydarzeń z tamtych dni. Robiliśmy zdjęcia, które jak się później okazało, stały się bardzo przydatne dla powodzian chcących udokumentować straty, a 18 lipca przygotowaliśmy dla naszych czytelników obszerny raport na temat tego jak Raciborszczyzna wraca do życia. Dziś prezentujemy jego niektóre fragmenty.

Powódź Tysiąclecia. Z archiwum Nowin Raciborskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prosto ze sztabu

Jak poinformowano nas w sztabie przeciwpowodziowym przy ulicy Wileńskiej aby usprawnić system dystrybucji żywności wody oraz środków czystości w Raciborzu tworzone są listy poszkodowanych. Listy nazwisk i adresów zalanych osób tworzone są na podstawie list z niedawnego referendum.

W Raciborzu, oprócz istniejącego w Szkole Podstawowej nr 15 punktu rozdziału darów, powstają podobne punkty w najbardziej poszkodowanych dzielnicach czyli Ostroga i Płoni. Akcja pomocy trwać będzie co najmniej kilka miesięcy, a przez najbliższe dni nadal obejmować będzie żywność, ubrania i środki czystości.

Aby ułatwić powodzianom kontakt z lekarzem stworzono dwa punkty lekarskie w zalanych dzielnicach. Pierwszy z nich funkcjonuje przy ulicy Książęcej w Klubie M-5 w dzielnicy Ostróg, drugi przy ulicy Sudeckiej w dzielnicy Płonia. Poza tym poszkodowani mogą korzystać z usług wszystkich działających w Raciborzu poradni – bez rejonizacji. W nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitala.

(mak)