środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Co dalej z lekarzami w Krzyżanowicach?

21.07.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Gościem radnych gminy Krzyżanowice na ostatniej sesji była zastępczyni kierownika Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego Ewelina Starosta-Piłat, która zrelacjonowała obecną sytuację służby zdrowia na tym terenie.

Co dalej z lekarzami w Krzyżanowicach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedstawiła podstawowe obszary działań realizowanych przez SPZ LA w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Podkreśliła, że zakład posiada m.in. poradnie specjalistyczne: ginekologiczną, urologiczną, dermatologiczną, jak i rehabilitacyjną. – Między innymi wykonujemy bezpłatnie zabiegi kinezoterapii i fizykoterapii. Ponadto w poradni w Krzyżanowicach przyjmuje ortopeda oraz diabetolog – zaznaczyła i dodała do tego opiekę lekarza rodzinnego, pediatrów czy pielęgniarek, które jeżdżą także na wizyty domowe. Ważną płaszczyzną funkcjonowania zakładu są działania profilaktyczne. Z tego powodu oferuje np. bezpłatne badania krwi.

Ewelina Starosta-Piłat nie kryła, że jednym z największych problemów w służbie zdrowia są braki kadrowe. Dostrzegalne jest to także w gminie Krzyżanowice, gdzie ze stanowisk odchodzą starsi wiekiem lekarze, a młodych na horyzoncie nie widać. – To nie tylko problem naszej gminy, ale całej Polski, czy nawet świata. Następuje zmiana pokoleniowa. Większość lekarzy pracujących na terenie powiatu raciborskiego to osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia. Młodzi nie chcą wybierać niektórych specjalizacji. Dla przykładu, od kilkunastu lat nie wykształcił się żaden pediatra z terenu naszej gminy – przyznała i oceniła: – Łatwiej jest dzisiaj znaleźć lekarza na kilka godzin w tygodniu niż na pełen etat.

Uspokoiła radnych, że sytuacja w Krzyżanowicach jest opanowana. W miejscu odchodzących lekarzy udało się zatrudnić nowych, dzięki czemu zachowana zostanie ciągłość opieki medycznej. – Wypracowaliśmy pewnego rodzaju stabilizację. Pomimo zawirowań kadrowych udało nam się utrzymać podobną do zeszłego roku liczbę deklaracji pacjentów – zdradziła pani kierownik. Co z sytuacją ekonomiczną ośrodka? – Jesteśmy w dobrej kondycji finansowej. Dołożymy wszelkich starań, aby opieka medyczna w naszej gminie była realizowana na jak najwyższym poziomie – zakończyła.