Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

6000 złotych dla poszkodowanych przez wichury

19.07.2017 10:44 | 1 komentarz | żet

W Kuźni Raciborskiej tornado uszkodziło 31 domów. Ich właściciele złożyli wnioski o pomoc na kwotę 173 tys. zł. Jeszcze gorzej było w Gaszowicach, gdzie porywisty wiatr wyrządził szkody w 80 domostwach.

6000 złotych dla poszkodowanych przez wichury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Spotykamy się, by porozmawiać o możliwie najszybszej pomocy dla mieszkańców, powinni otrzymać bardzo szybko pierwsze wsparcie, by zabezpieczyć swoje mienie – powiedział 18 lipca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, otwierając spotkanie poświęcone pomocy osobom oraz gminom poszkodowanym przez wichury z 7 i 8 lipca.

W Goleszowie, Rybniku, Skoczowie, Gaszowicach, Rydułtowach, Kuźni Raciborskiej oraz Lyskach złożono w sumie 145 wniosków o zasiłki dla poszkodowanych gospodarstw. Zostały one zatwierdzone przez MSWiA. Jednak decyzję o wypłacie - w sumie 723 tys. zł - podejmie minister finansów. - W najbliższych dniach spodziewamy się, że środki te trafią do gmin na ich wypłatę w formie zasiłków do 6 tys. zł - informują służby wojewody śląskiego.

O udzielenie pomocy mogą ubiegać się również rolnicy. Wichury wyrządziły szkody na ponad 2 tys. ha upraw w 194 gospodarstwach. Wojewoda powołał komisje, które oszacują poniesione przez rolników straty. Wnioski o udzielenie pomocy będą kierowane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: UW Katowice, oprac. żet, fot. Maciej Gołąbek / maciej.mavic