Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Winiarski pod ostrzałem Koniecznego

12.07.2017 19:00 | 0 komentarzy | żet

Czas wakacji to dramat dla miłośników samorządu. Przetrwanie miesiąca bez relacji z obrad naszych radnych – w których pomysłów, docinek i ripost jest przecież tyle, co w dobrej kaszy skwarek – dla części naszych Czytelników wydaje się niemożliwym wyczynem. Z myślą o nich zachowaliśmy kilka samorządowych perełek z ostatniej sesji rady powiatu raciborskiego – na czas wakacyjnej posuchy.

Winiarski pod ostrzałem Koniecznego
Starosta Ryszard Winiarski, radny Dominik Konieczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pieniądze za drewno i zajęcie dróg

Dociekliwość radnego Dominika Koniecznego skierowała się jeszcze na temat wycinki drzew przy drogach powiatowych oraz opłat za zajęcie pasa drogowego. Te ostatnie winny uiszczać firmy oraz instytucje, które wzniosły budowle lub zamontowały instalacje w pasie drogowym.

Zdaniem radnego Koniecznego, powiat raciborski wciąż nie pozyskuje z tego tytułu dochodów, jakie mógłby uzyskiwać. Postulował uporządkowanie tej kwestii, jako przykład podając przeprowadzoną (m.in. po jego uwagach) reformę systemu pozyskiwania opłat za sprzedaż drewna pochodzącego z wycinki drzew rosnących przy drogach powiatowych. W 2016 roku udało się uzyskać tą drogą 14,9 tys. zł. – To nie jest kwota powalająca, ale pytanie jakich kwot pozbyliśmy się w 2015, 2014, 2013 itd... Myślę, że to będzie temat do osobnej kontroli, być może w przyszłym roku – o tym zdecyduje rada – powiedział D. Konieczny.

Ryszard Winiarski bronił Moniki Mużelak, która jest dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg. Zwrócił uwagę, że podlega jej 169 dróg powiatowych. Przeprowadzona po uwagach Koniecznego analiza zajęcia pasa drogowego kosztowała pracowników PZD oraz starostwa „ogrom pracy”. W poszukiwaniu wodociągów, kanalizacji, linii światłowodowych, urządzeń energetycznych przejrzano 1000 działek, sprawdzono 401 decyzji administracyjnych, przy czym naruszenia stwierdzono w 29 przypadkach. – Dostaniecie Państwo całe zestawienie – zapowiedział starosta.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"