Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

W końcu nadzieja na czystą wodę w Łańcach

09.07.2017 18:30 | 0 komentarzy | eos

Z kranów w domach maleńkich Łańc już od bardzo długiego czasu leci brudna woda. Tak mętna, że trudno w niej prać, nie mówiąc o piciu. Co więcej problem powinien niepokoić nie tylko mieszkańców tej miejscowości, ale również całą kornowacką społeczność. W Łańcach bowiem jest kuchnia, w której przygotowuje się posiłki dla dzieci ze wszystkich przedszkoli i szkół w gminie.

W końcu nadzieja na czystą wodę w Łańcach
Brudna woda od długiego już czasu jest stałym elementem codzienności mieszkańców Łańc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O systematycznych przerwach w dostawach wody doprowadzanej z ujęcia w Dzimierzu, opowiada jedna z mieszkanek, która przed pięciu laty wprowadziła się do Łańc. Kłopoty z wodą ma więc od czasu, kiedy tam zamieszkała. Początkowo brakowało jej szczególnie podczas letnich wieczorów, gdy robiło się ciepło. Uciążliwe przerwy w dostawach, powodowane były spadkiem ciśnienia. Jednak wtedy jeszcze nie była aż tak brunatna.

Po likwidacji spółki wodociągowej Łańce – Kobyla, administrowaniem sieci zajęły się raciborskie wodociągi. Mieszkańcy więc tam nieustannie interweniują. Nie pomaga cykliczne czyszczenie rur. – W ZWiK mówią nam, że nic nie mogą zrobić, bo wina jest w Dzimierzu – skarżą się. Aby napić się czystej wody, korzystają z dzbanków z filtrami lub kupują ją w butelkach. Od trzech lat o pomoc zabiegają w gminie.

Dobrą wiadomość dla mieszkańców Łańc obwieścił wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, który poinformował podczas czerwcowej sesji rady gminy, że 3 lipca rozpocznie się przebudowa stacji uzdatniania wody w Dzimierzu. Modernizacji podjęła się firma z Gdyni, a realizacja inwestycji kosztować będzie 606,5 tys. zł. Prace w optymistycznym wariancie powinny zakończyć się w ciągu 32 dni. Wójt jednak przewiduje, że bardziej realny termin finalizacji zadania, to druga połowa sierpnia. Gmina przystosowała swoje urządzenia pompujące wodę do sołectw do nowej technologii uzdatniania wody w Dzimierzu. Po remoncie stacji powinna więc nastąpić znaczna poprawa jakości wody w Łańcach. Ewentualne przerwy w dostawach mogą być jeszcze spowodowane przepięciem do nowych instalacji i urządzeń, ale nie będą to okresy długoterminowe w dostawach wody.

(ewa)

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.