Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Gmina uhonoruje dziennikarza

02.07.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

Fan żużla, propagator Śląska honorowym obywatelem gminy Godów

Gmina uhonoruje dziennikarza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziennikarz Henryk Grzonka został honorowym obywatelem gminy Godów. Uchwała Rady Gminy Godów w tej sprawie została podjęta 22 czerwca. Wcześniej stosowny wniosek w tej sprawie złożyła rada sołecka Łazisk.

Henryk Grzonka to dziennikarz radiowy, specjalizujący się w tematyce sportowej zwłaszcza w żużlu. Pracował w różnych redakcjach, najdłużej jednak, bo przez 30 lat związany był z Polskim Radiem Katowice.

Któż nie słyszał audycji „Z mikrofonem po boiskach”? A to właśnie Grzonka był jednym z jej współtwórców. Do kwietnia ubiegłego roku był prezesem i redaktorem naczelnym tego PR Katowice. Został z tej funkcji odwołany przez ministra skarbu. Jest wielkim fanem speedwaya. Zresztą jest autorem publikacji „Speedway – encyklopedia” oraz kilku innych poświęconych tej dyscyplinie sportu.

Poza tym stara się przywrócić na Śląsku pamięć o Stanisławie Ligoniu, propagując dorobek tego Ślązaka, przedwojennego posła na Sejm II RP i przedwojennego dyrektora katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. Z inicjatywy Grzonki przed siedzibą PR Katowice pojawił się pomnik Ligonia. Warto dodać, że przodkowie Grzonki walczyli w powstaniach śląskich, a w czasie niemieckiej okupacji mieli odmówić podpisania volkslisty.

- To kolejny ambasador naszej gminy, człowiek, który tu się urodził – podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Urodzony w 1958 r. w Wodzisławiu Śl. Grzonka pochodzi bowiem z Łazisk. Z Łaziskami związanych jest już dwóch honorowych obywateli gminy Godów – Krystian Tesarczyk i Zbigniew Wodecki. Obaj zostali honorowymi obywatelami przed 5 laty. Obaj zmarli w maju tego roku.

Akt nadania tytułu zostanie wręczony Henrykowi Grzonce podczas dożynek gminnych, które odbędą się 19 sierpnia w Łaziskach.

(art)