Poniedziałek, 14 października 2019

imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty

RSS

Co dalej z jedną z najruchliwszych dróg w województwie?

28.06.2017 19:00 | 7 komentarzy | art

Mieszkańcy i włodarze nie kryją rozgoryczenia wynikami konkursu na budowę i przebudowę dróg wojewódzkich. Przypomnijmy drogi wojewódzkie w Wodzisławiu, Mszanie i Rydułtowach nie mają szans na gruntowny remont.

Co dalej z jedną z najruchliwszych dróg w województwie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Formalnie wniosek o dofinansowanie przebudowy dróg składał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który jest administratorem DW 933 w Wodzisławiu i Mszanie (ul. Jastrzębska i Wodzisławska) oraz DW 935 w Rydułtowach (ul. Raciborska). Wnioski dotyczące przebudowy tych dróg zostały ocenione nisko, uplasowały się 20. i 21. miejscu. Znacznie lepiej wypadły wnioski dotyczące budowy dwóch odcinków Regionalnej Drogi w Raciborzu i Rybniku. Oba odcinki załapały się na dofinansowane. W kuluarach słychać, że w takim rozstrzygnięciu nie było przypadku. - Być może jest to potwierdzenie tego, co już od jakiegoś czasu słychać, że starosta rybnicki Mrowiec ma dobre „chody” w urzędzie marszałkowskim. W każdym razie lepsze niż prezydent Kieca (włodarz Wodzisławia – przyp.red.) – mówi nam jeden z samorządowców, z którym rozmawialiśmy na temat wyników konkursu na drogi wojewódzkie. Obaj samorządowcy - Damian Mrowiec i Mieczysław Kieca – współpracują w Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. Mrowiec od niedawna jest przewodniczącym Związku, Kieca jego zastępcą. Wcześniej to prezydent Wodzisławia był przewodniczącym.

Absurdalne tezy, wyniki jednoznaczne

Nie brak też głosów, że wnioski dotyczące dróg w powiecie wodzisławskim zostały tak skonstruowane, by uzyskać niewielką liczbę punktów. Na takie stawianie sprawy obrusza się ZDW. – Nawet nie chcę tego komentować. Ktoś, kto tak mówi, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pracy włożyliśmy w opracowanie tych wniosków. To pytanie do komisji konkursowej, dlaczego tak, a nie inaczej oceniła nasze wnioski – mówi krótko Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Co nie zmienia faktu, że akurat oba wnioski dotyczące dróg wojewódzkich w powiecie wodzisławskim znalazły się na ostatnich miejscach. – Będziemy składać odwołanie od wyników konkursu – zaznacza jednak Pacer.

Ludzie:

Damian  Mrowiec

Damian Mrowiec

Radny Powiatu Rybnickiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.