Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Piotr Kuczera: Samorządy są marginalizowane

28.06.2017 09:54 | 0 komentarzy | pm

Prezydent Rybnika jest zaniepokojony zmianami w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.

Piotr Kuczera: Samorządy są marginalizowane
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po tym, jak sejm uchwalił nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, która rozszerza kompetencje kontrolne izb oraz zmienia zasady wyłaniania ich kierownictwa, wielu samorządowców twierdzi, że to doprowadzi do ich likwidacji. Zdaniem Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich rozszerzenie nadzoru RIO o kwestie gospodarności i rzetelności jest zmianą rewolucyjną i prowadzi do zniesienie samorządności. Podobnego zdania jest Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Widzimy stałą tendencję do centralizacji państwa i marginalizowania roli samorządu, a przecież ostatnie 25 lat udowodniły, że samorządy są potrzebne, sprawdziły się

– Zasada gospodarności wpisana w ustawę, jest delikatnie mówiąc dyskusyjna. Zgadzam się w 100 proc. ze stanowiskiem Związku Miast Polskich. Jego prezes Frankiewicz powiedział, że proponowane rozwiązania to uderzenie w samorząd i jego likwidacja. Zasada gospodarności jest bardzo nieobiektywna z punktu widzenia możliwości ingerencji w działania samorządu, może go totalnie przewrócić czy nawet zlikwidować. Widzimy stałą tendencję do centralizacji państwa i marginalizowania roli samorządu, a przecież ostatnie 25 lat udowodniły, że samorządy są potrzebne, sprawdziły się. Wydaje się jednak, że niektórym partiom politycznym nie pasują – twierdzi prezydent Rybnika i dodaje. – Każda decyzja może być pokazana jako błędna. Zawsze można dyskutować czy ważniejszy jest chodnik na ulicy x, czy latarnia na ulicy y. To może paraliżować samorządy na etapie wykonawstwa. Wiem, że samorządowcy będą walczyć, aby te złe rozwiązanie nie weszły w życie – kończy Piotr Kuczera.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika