Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Królikarz z Nędzy z medalami za hodowlę

21.06.2017 08:01 | 0 komentarzy | red.

Z 6 złotymi i 2 srebrnymi medalami z XXVIII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu wrócił do domu Brunon Bluszcz z Nędzy.

Królikarz z Nędzy z medalami za hodowlę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych przyciąga hodowców z całej Polski. W pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich można było zobaczyć bydło mleczne i mięsne, trzodę chlewną, rasy rodzime, drób, zwierzęta futerkowe, ryby słodkowodne, konie, kozy, pszczoły, owce i inne.

Poznańska wystawa to największe w kraju wydarzenie hodowlane, na którym odbywa się ocena zwierząt. Podczas imprezy przyznano tytuły czempionów i wiceczempionów w różnych kategoriach.

To wielkie święto dla hodowców i ważne w branży przedsięwzięcie, na którym można zaprezentować osiągnięcia hodowlane.

Brunon Bluszcz z Nędzy pojechał do Poznania ze swoimi królikami w trzech rasach. Zdobył tam 6 złotych i 2 srebrne medale! To, można powiedzieć, ukoronowanie jego codziennego zaangażowania w hodowlę.

Ta wielka pasja swój początek miała już w dzieciństwie. Ojciec pana Brunona miał króliki. - Byłem najmłodszy z rodzeństwa i ktoś hodowlę musiał przejąć - opowiada. Od wujka dostał w prezencie dwie samiczki rasy olbrzym belgijski dochodzące wagą do 12 kilogramów. I tak to się zaczęło.

Dziś hodowla pana Brunona liczy 140 królików w czterech rasach. Opieka nad zwierzętami to średnio dwie godzinny dziennie. Nie licząc cotygodniowego czyszczenia klatek.

Hodowca z Nędzy dobrze wie, czego królikom potrzeba i co robić, by osiągały tak świetne noty. Od kilku lat sam jest sędzią z uprawnieniami europejskimi. - Znam wszystkie te nawet najmniejsze detale, na które sędziowie zwracają uwagę - przyznaje.

Śmieje się, że ocena królika jest bardziej szczegółowa niż w konkursie miss świata! - Wszystko jest ważne. Ogon, pazurki, ząbki, oczy, uszy, sierść, skóra, nawet wąsy - wylicza pan Brunon. Wie co mówi, w rankingu sędziów Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, od kilku lat jest na pierwszym miejscu.

Królicze piękności pana Brunona co rusz otrzymują medale, puchary i wyróżnienia. Hodowca stara się być stałym gościem na wystawach w kraju i zagranicą. Jedną z ostatnich musiał opuścić z powodów zdrowotnych. Po wielu latach hodowli na jaw wyszła alergia na... króliczą sierść! Jak mówi, sytuację udało się opanować, ale naJgorzej gdy króliki linieją.

Serce i zaangażowanie Brunona Bluszcza docenił ostatnio nawet minister. Na poznańskiej wystawie hodowcy wręczono odznakę "Zasłużony dla rolnictwa".

Brunon Bluszcz, hodowca z Nędzy