Piątek, 27 kwietnia 2018

imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

RSS

Nadal będziemy jeździć po dziurach. Marszałek bezlitosny dla naszych dróg

19.06.2017 07:00 | 7 komentarzy | mak

Ziścił się czarny scenariusz, w sprawie przyszłości dróg wojewódzkich. Jastrzębska w Wodzisławiu, Wodzisławska w Mszanie oraz Raciborska w Rydułtowach nie załapały się na dofinansowanie.

Nadal będziemy jeździć po dziurach. Marszałek bezlitosny dla naszych dróg
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd Województwa Śląskiego podzielił pieniądze na remonty i budowę dróg wojewódzkich. Do rozdania było ponad 300 mln zł. O środki z unijnej kasy walczyło 21 projektów. Załapały się tylko 4, bo na więcej nie wystarczyło pieniędzy. Niestety, żaden z projektów dotyczących powiatu wodzisławskiego nie otrzyma wsparcia.

Liczą na cud

Na 20. miejscu na liście znalazł się projekt, dotyczący przebudowy drogi wojewódzkiej nr 933, czyli ul. Jastrzębska w Wodzisławiu i ul. Wodzisławska w Mszanie. Koszt całej inwestycji szacuje się na 142,63 mln zł, dofinansowanie miało wynieść 121,23 mln zł. Wnioskodawcą było województwo śląskie. Władze Wodzisławia i Mszany bardzo liczyły na remont DW 933. Wielokrotnie apelowały do przedstawicieli województwa o poprawę stanu technicznego drogi, która jest zdewastowana i nie posiada odwodnienia. Tym bardziej że w pewnym momencie stało się jasne, że żaden z odcinków Drogi Głównej Południowej (DGP), która miała odciążyć DW 933, na razie nie powstanie. - Jesteśmy zmartwieni tą informacją. O remont ulicy Jastrzębskiej zabiegamy konsekwentnie od kilku lat. Za nami wiele apeli, spotkań, rozmów i wymiany korespondencji w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim i Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Nie wyobrażam sobie, żeby miała pozostać w obecnym stanie. To jedna z ważniejszych dróg w mieście, dojazd do autostrady. Będziemy podejmować wszelkie możliwe działania, by lobbować za tą ważną inwestycją - komentuje prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca. W Mszanie mają nadzieję, że decyzja nie jest ostateczna. - Rozmawialiśmy z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich. Przekazał nam informację, że będzie składał odwołanie, więc liczymy, że nie są to jeszcze ostateczne ustalenia – mówi Błażej Tatarczyk, zastępca wójta Mszany. Brak remontu Wodzisławskiej byłby dla Mszany prawdziwym ciosem. Włodarze gminy przyznawali nieraz, że remont DW 933 jest dla tej gminy ważniejszy niż budowa DGP.

Ogromny ruch na Raciborskiej

Na remont nie załapał się również projekt przebudowy ul. Raciborskiej w Rydułtowach. Chodzi o planowany remont drogi wojewódzkiej nr 935 od skrzyżowania z drogą krajową nr 45 w Raciborzu do granicy Rybnika. Projekt znalazł się na 21. miejscu listy. Wnioskodawcą były władze województwa śląskiego. Całą inwestycję szacowano na 88,05 mln zł. Dofinansowanie miało wynieść 71,2 mln zł.

Władze Rydułtów nie kryją rozczarowania. - Mocno liczyliśmy na to, że Raciborska zostanie wyremontowana. Ruch jest tam ogromny, drogą porusza się mnóstwo samochodów osobowych i ciężarowych - podkreśla Marcin Połomski, wiceburmistrz Rydułtów. Dodaje, że chociaż projekt remontu przygotowywały władze województwa, miasto mocno angażowało się w te prace.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.