środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Kiedy dojedziemy w kwadrans do Rybnika? Prezydent Lenk unika odpowiedzi

14.06.2017 19:00 | 4 komentarze | ma.w

Drugą z kolei konferencję poświęconą planom budowy obwodnicy miejskiej zorganizowano w magistracie. O ile pierwszej towarzyszyła atmosfera niepewności czy Racibórz dostanie pieniądze na drogę, o tyle drugą zdominowały wzajemnie podziękowania i poczucie ulgi, że kasa się znajdzie.

Kiedy dojedziemy w kwadrans do Rybnika? Prezydent Lenk unika odpowiedzi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do urzędu przy Batorego na zaproszenie Mirosława Lenka zjechało się 5 włodarzy gmin tworzących „komitet” (jak nazwał go starosta Ryszard Winiarski) zajmujący się budową Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. Prezydent Lenk za tą nazwą nie przepada. Woli mówić, że chodzi o połączenie Raciborza z autostradą A1 na węźle Rowień i od tego zaczął spotkanie. Miasto właśnie dostało ze środków unijnych 146 mln zł na budowę obwodnicy miejskiej. Miała powstawać na końcu budowy RDRP (to jej 4 i 5 etap, buduje się od strony Rybnika). Przyczyną była skromniejsza od spodziewanej pula pieniędzy. RDRP wyceniono na miliard, a unijnych środków do podziału było o połowę mniej. Kolejność odwrócono, na co zgodziły się gminy walczące o inwestycję. Przypomniano (wójt Lysek Grzegorz Gryt), że pierwsze rozmowy o RDRP odnotowano w 2002 roku (inicjatywa Adama Fudalego prezydenta Rybnika), a dopiero po 10 latach udało się przekonać władze województwa do wspierania dążeń samorządowych.

Roboty do dwóch lat

Odcinek raciborski uznawany jest – według wiceprezydenta Krzyżeka – za najważniejszy krok dla całej RDRP. – 30% prac nad nią zostanie wykonanych właśnie tu – mówił zebranym. Zarząd Dróg Wojewódzkich poprzez projektanta – firmę EGIS – przygotuje teraz przetarg. Procedura może się wydłużyć, bo przy tak drogich zleceniach odwołań konkurentów nie brakuje. – Do 2022 roku droga musi być gotowa – zaznaczył Wojciech Krzyżek, mając na myśli 8 km RDRP. – Do dwóch lat ruszą roboty – wyjaśnił. Na konferencji o tej drodze, przed dwoma tygodniami, optymizmu było więcej, mówiono, że pierwsza łopata zostanie wbita w 2018 roku.

Kiedy powstanie reszta RDRP, czyli 17 km? Nie było odważnego, który by odpowiedział. Rzuciliśmy pytaniem czy będzie to okres przed 2030 rokiem czy później. Mirosław Lenk kluczył z odpowiedzią, ale daty nie podał. Oznajmił za to, że ze swoimi urzędnikami skupi się teraz na współpracy z GDDKiA nad budową 6 km między Bieńkowicami, a ul. Piaskową. Ten odcinek krajówki wraz z RDRP dałby Raciborzowi pełną obwodnicę miejską.

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Grzegorz Gryt

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych