środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Kiedy dojedziemy w kwadrans do Rybnika? Prezydent Lenk unika odpowiedzi

14.06.2017 19:00 | 4 komentarze | ma.w

Drugą z kolei konferencję poświęconą planom budowy obwodnicy miejskiej zorganizowano w magistracie. O ile pierwszej towarzyszyła atmosfera niepewności czy Racibórz dostanie pieniądze na drogę, o tyle drugą zdominowały wzajemnie podziękowania i poczucie ulgi, że kasa się znajdzie.

Kiedy dojedziemy w kwadrans do Rybnika? Prezydent Lenk unika odpowiedzi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do urzędu przy Batorego na zaproszenie Mirosława Lenka zjechało się 5 włodarzy gmin tworzących „komitet” (jak nazwał go starosta Ryszard Winiarski) zajmujący się budową Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. Prezydent Lenk za tą nazwą nie przepada. Woli mówić, że chodzi o połączenie Raciborza z autostradą A1 na węźle Rowień i od tego zaczął spotkanie. Miasto właśnie dostało ze środków unijnych 146 mln zł na budowę obwodnicy miejskiej. Miała powstawać na końcu budowy RDRP (to jej 4 i 5 etap, buduje się od strony Rybnika). Przyczyną była skromniejsza od spodziewanej pula pieniędzy. RDRP wyceniono na miliard, a unijnych środków do podziału było o połowę mniej. Kolejność odwrócono, na co zgodziły się gminy walczące o inwestycję. Przypomniano (wójt Lysek Grzegorz Gryt), że pierwsze rozmowy o RDRP odnotowano w 2002 roku (inicjatywa Adama Fudalego prezydenta Rybnika), a dopiero po 10 latach udało się przekonać władze województwa do wspierania dążeń samorządowych.

Roboty do dwóch lat

Odcinek raciborski uznawany jest – według wiceprezydenta Krzyżeka – za najważniejszy krok dla całej RDRP. – 30% prac nad nią zostanie wykonanych właśnie tu – mówił zebranym. Zarząd Dróg Wojewódzkich poprzez projektanta – firmę EGIS – przygotuje teraz przetarg. Procedura może się wydłużyć, bo przy tak drogich zleceniach odwołań konkurentów nie brakuje. – Do 2022 roku droga musi być gotowa – zaznaczył Wojciech Krzyżek, mając na myśli 8 km RDRP. – Do dwóch lat ruszą roboty – wyjaśnił. Na konferencji o tej drodze, przed dwoma tygodniami, optymizmu było więcej, mówiono, że pierwsza łopata zostanie wbita w 2018 roku.

Kiedy powstanie reszta RDRP, czyli 17 km? Nie było odważnego, który by odpowiedział. Rzuciliśmy pytaniem czy będzie to okres przed 2030 rokiem czy później. Mirosław Lenk kluczył z odpowiedzią, ale daty nie podał. Oznajmił za to, że ze swoimi urzędnikami skupi się teraz na współpracy z GDDKiA nad budową 6 km między Bieńkowicami, a ul. Piaskową. Ten odcinek krajówki wraz z RDRP dałby Raciborzowi pełną obwodnicę miejską.

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Grzegorz Gryt

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia