Czwartek, 20 czerwca 2019

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Luka w selektywnej zbiórce śmieci

15.06.2017 12:30 | 0 komentarzy | ma.w

Wydatki na edukację ekologiczną są niemałe, np. 17 tys. zł za elektroniczną wersję książeczki o Raciborku. Tymczasem sami urzędnicy nie słuchają własnego przekazu i nie stosują się do ekologicznych zaleceń.

Luka w selektywnej zbiórce śmieci
Zrzut ekranu ze strony internetowej raciborz.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W materiałach promujących gospodarkę odpadami, jakie dostępne są na stronie internetowej raciborz.pl znaleźliśmy grę dla dzieci uczącą je jakie są rodzaje kubłów na odpady. Znajduje się tam obok gniazd na plastik, papier itp. kubeł na popiół i żużel. Takie kubły obowiązują przy wywozie odpadów z terenu zabudowy jednorodzinnej. Mieszkańcy dzielnic muszą wyposażyć w nie swoje domostwa. Ponoszą z tego tytułu koszty na zakup lub dzierżawę śmietnika. Tymczasem w kamienicach w centrum Raciborza nierzadko znajdują się jeszcze piece węglowe ogrzewające mieszkania. Są też tacy raciborzanie, co używają kominków i piecyków na drewno. Z opalania węglem i drewnem powstaje popiół, który – wedle wiedzy redakcji – jest nagminnie wyrzucany do kubłów z odpadami zmieszanymi. Poprosiliśmy rzecznika urzędu Leszka Iwulskiego o komentarz do tematu.

– Czy w stanowiskach miejskich z tzw. gniazdami na odpady segregowane w Raciborzu znajdują się pojemniki na popiół i żużel? Jeśli nie, to czy w pobliżu kamienic opalanych węglem Miasto zamierza takowe ustawić?

– Nie, ponieważ mieszkańcy, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, zgodnie z uchwałą rady miasta, w nieruchomościach Miasta Racibórz, powinni wyposażyć w odpowiedni specjalistyczny pojemnik.

– Czy wsypywanie żużla/popiołu do kubłów na odpady zmieszane jest dozwolone? Czy urząd miasta był informowany przez firmy wywożące odpady o takiej zawartości kubłów? Czy straż miejska interweniowała u zarządców wspólnot lub w MZB w przypadku zgłoszeń takich sytuacji? Czy wymierzono kary?

– Jest dozwolone, jeśli osoba która wysypuje tego typu odpady do pojemnika na odpady zmieszane wcześniej deklarowała, że nie będzie dokonywać selektywnej zbiórki odpadów. Konsekwencją jednakże jest wyższa opłata za ich odbiór. Urząd nie był informowany o tego typu zjawisku.

– Dlaczego mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej muszą zaopatrywać się w specjalne kubły na popiół i żużel ponosząc w tym celu określone wydatki, a dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej wsypujących popiół/żużel do kubłów na odpady zmieszane odbywa się to z przyzwoleniem i bez konsekwencji finansowych?

– Urząd Miasta traktuje wszystkich mieszkańców Raciborza jednakowo. Zarówno mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej mają te same prawa i obowiązki, jeśli chodzi o odbiór odpadów. Niektórzy mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej posiadają takie kubły. Jeśli są mieszkańcy kamienic, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, a nie posiadają odpowiednich kubłów, to łamią oni prawo i nie ma na to przyzwolenia. Jeśli otrzymamy tego typu zgłoszenia, to zostaną podjęte odpowiednie czynności.

Pytał Mariusz Weidner