Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Jak przygotować dziecko do szkoły

12.06.2017 19:55 | 1 komentarz | (s)

Teraz nauczyć swoje dzieci czytać przed rozpoczęciem nauki w szkole jest konieczną zasadą. Przedszkolaki muszą nie tylko nauczyć się czytać, ale też pisać i liczyć. My pokażemy jak można łatwo przygotować dziecko do szkoły. Mogą Państwo zrobić to samodzielnie albo za pomocą profesjonalnych korepetycji z nauczycielem prywatnym.

Jak przygotować dziecko do szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przygotowanie do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest dość trudnym okresem życia dla całej rodziny. Obecny system edukacji sprawia, że rodzicom należy z góry angażować się w proces nauczania razem ze swoimi dziećmi.

Teraz nauczyć swoje dzieci czytać przed rozpoczęciem nauki w szkole jest konieczną zasadą. Przedszkolaki muszą nie tylko nauczyć się czytać, ale też pisać i liczyć. My pokażemy jak można łatwo przygotować dziecko do szkoły. Mogą Państwo zrobić to samodzielnie albo za pomocą profesjonalnych korepetycji z nauczycielem prywatnym.

Jak sprawdzić gotowość dziecka do szkoły?

Psychologowie wskazują na konkretne czynniki, które pomagają ustalić, czy dziecko jest gotowe do szkoły. Jeśli dziecko potrafi samodzielnie wykonywać zadania w ciągu 20-30 minut, oznacza to, że umiejętności dziecka są dobrze rozwinięte dla zajęć w szkole. Powinno ono czuć zainteresowanie. Wizerunek szkoły nie jest odbierany przez dziecko za karę. Dziecko raczej mówi o szkole jak o czymś, czego normalnie oczekuje. Program przygotowawczy może wywrzeć wpływ na to. Dlatego rodzice powinni monitorować każdy krok w procesie rozwoju swojego dziecka. Ale zdaniem psychologów, rodzicom należy zwracać większą uwagę na to, jak przygotować dziecko do szkoły w sposób psychologiczny. Zwykle psychiczna gotowość dziecka formuje się pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Jednak zgodnie psychologii wieku, rozwój to coś, co idzie drogą indywidualną. Decydować się na pójście dziecka do pierwszej klasy najlepiej razem z profesjonalistą.

By przeprowadzić badanie na gotowość do szkoły, mogą Państwo poprosić dziecko:

1. Narysować mężczyznę

Narysowany człowiek musi mieć na głowie włosy bądź kapelusz. Powinien mieć szyję łączącą głowę z ramionami i tułów. Na twarzy powinny znajdować się oczy, nos, usta. Dłonie i stopy z pięcioma palcami. Odzież powinna być męska.

2. Zapisać trzy krótkie słowa, które zostały poprzednio wypowiedziane na głos przez kogoś ze starszych.

Na przykład: „hej”, „tak”, „herbata”. Jeżeli dziecko jeszcze nie umie pisać, niech narysuje to.

3. Narysować pięć punktów, tworzące pięciokąt.

Rodzice muszą narysować te punkty, natomiast dziecko powinno je połączyć. Należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dziecko to wykonuje.

Każde zadanie jest oceniane od 5 punktów do 1 punktu.

5 to najniższy wynik. W miarę dojrzałe dziecko dostanie od 1 do 3 punktów. Średnio dojrzałe dostanie 5-9 punktów. Niedojrzałe dziecko dostanie więcej niż 10 punktów. Jeśli dziecko jest uważane za niedojrzałe, rodzicom należy skontaktować się z psychologiem dziecięcym.

Przed pójściem do szkoły dziecko musi znać następujące rzeczy:

  • swoje imię i nazwisko;
  • imię i nazwisko swoich rodziców, czym się oni zajmują;
  • swoje miasto i kraj zamieszkania;
  • podstawowe kolory;
  • litery i dźwięki.

Należy zwrócić uwagę na adaptację społeczną dziecka, stabilność jego stanu emocjonalnego i motywacyjną gotowość. Oprócz wytrwałości w pierwszej klasie podstawówki trzeba umieć akceptować zasady, przestrzegane w klasie. W trakcie rozwoju umysłowego, niestabilność emocjonalna może spowodować problemy charakteru osobistego i międzyosobowego.

Lekarze również zalecają zwrócić uwagę na sprawność motoryczną palców dziecka. Dokładne drobne ruchy palców rąk i nóg wskazują nie tylko na zestaw skoordynowanych działań człowieka, ale także na prawidłowe funkcjonowania układu nerwowego i wzrokowego.

Domowe przygotowanie dzieci do szkoły

Najlepszym wiekiem by rozpocząć przygotowanie do edukacji szkolnej uważa się wiek 3-4 lat. Ponieważ właśnie w tym wieku dziecko formuje się jako osobistość, staje się zainteresowane w świecie zewnętrznym i poznaje życie. Wiele osób stara się przygotować dziecko do szkoły w sposób właściwy, dlatego potrzeba rozpocząć ten proces jak należy. Trzeba przygotować plan działań. Ale nie stawić konkretnych celów. Każde dziecko wymaga zupełnie indywidualnego podejścia, więc porównanie osiągnięć jednego dziecka z sukcesami innych dzieci, byłoby złym doświadczeniem dla psychiki dziecięcej. Przestanie ono być zainteresowane. Mogliby Państwo nauczyć dziecko matematyki, jej najprostszym postawom. Bawiąc się z zabawkami, można je policzyć. Można policzyć samochody, które jeżdżą gdzieś obok. Nie wolno zapominać chwalić dziecko i nagradzać za jego wyniki. Nie wolno źle wypowiadać się w stosunku do dziecka, w tym jeśli ono czegoś nie rozumie.

Przygotowanie dziecka do szkoły wymaga również roboczego miejsca. Byłoby dobrze wyposażyć biurko, krzesło i osobne miejsce do nauki dziecka. Nie należy zapominać o kąciku sportowym. Należy zajmować się w ciągu 30-35 minut z przerwami. Jest to optymalny czas dla dzieci w wieku 3-4 lat. Przed tym jak nauczyć dziecko pisać, trzeba nauczyć go czytać. Można zacząć od rozróżniania liter i dźwięków. Następnie przejść do zapamiętywania każdej liter z osobna. Później można spróbować czytać słowa. W ten sposób z czasem uda się czytać zdania. Zaleca się czytać dziecku na głos, będzie ono zapamiętywać szczegóły odpowiedzi. Nadal należy poprosić dziecko, by ono próbowało czytać samodzielnie. Mogą Państwo omawiać to, o czym dziecko dowiedziało się z wybranego utworu. Świetnym będzie oglądanie bajek edukacyjnych. Po tym zachęcanie do zadawania pytań. Polecane jest wybrać właściwy ton głosu i wytłumaczyć, dlaczego ważnym jest uczyć to, co się może nie podobać. Bo jeśli dziecko potrafi dobrze rozwiązywać rebusy, ale jeszcze nie pisze bardzo dobrze, należy poświęcić więcej czasu ostatniemu problemowi.

Potrzeba rozwijać mówienie i dykcję. Jeżeli istnieją problemy z wymową, należy popracować z logopedą. Nauką języka obcego należy również zajmować się ze specjalistą. Jeżeli dziecko nauczy się złej wymowy albo nie do końca właściwych reguł, później będzie mu o wiele trudniej to naprawić.

Dobrym jest opracowanie systemu oceniania wydajności. W tym systemie nie powinno być złych ocen. Można kupić naklejki, które będą cieszyć dziecko. Chmurka będzie oznaczała, że należy starać się nadal. Słoneczko oznacza, że wynik jest dobry. Gwiazdka natomiast będzie najlepszym wynikiem. Żadnych niskich ocen. Taka praktyka przyzwyczai dziecko do tego, że w skole jego praca będzie oceniana.

W razie gdy Państwo będą potrzebowali profesjonalnej pomocy w nauczaniu swojego dziecka, zawsze mogą Państwo wybrać korepetytora w serwisie Buki.

Materiał zewnętrzny