Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Kultura

Dyrektor MDK Racibórz nie chce Andrzeja Biskupa

07.06.2017 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

Prowadzony przez Andrzeja Biskupa zespół młodych aktorów z Młodzieżowego Domu Kultury musi opuścić jego mury. Opiekun stracił godziny instruktorskie, bo dyrekcja chce wprowadzać nowe koła zainteresowań.

Dyrektor MDK Racibórz nie chce Andrzeja Biskupa
Wspólne drogi polonisty Andrzeja Biskupa (stoi przy wyjściu) i dyrektor MDK Agnieszki Busuleanu – Jaksik (na pierwszym planie) rozchodzą się. W placówce nie będzie już działał zespół Irrealis prowadzony przez nauczyciela.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Agnieszka Busuleanu-Jaksik podkreśla przy okazji, że zanim podjęła decyzję o redukcji godzin Biskupa to znalazła mu miejsce dla Irrealisu w „Mechaniku”, przekonując do pomysłu dyrektora szkoły Sławomira Janowskiego. Wskazuje, że większość grupy aktorów należy też do zespołu „Miraż” gdzie śpiewa, więc nadal będą wychowankami domu przy ul. Stalmacha. Dla Busuleanu – Jaksik ważne jest by do MDK przyciągać jak najwięcej dzieci i młodzieży, a sądzi, że osiągnie to wzbogacając ofertę placówki.

Różnice w polityce

Choć dyrektorka zarzeka się, że o sprawy personalne nie chodzi, to Andrzej Biskup uważa inaczej. Łączy decyzję z odejściem swojej żony z fotela szefa MDK. Gdy rozwijał Irrealis obecna pani dyrektor dostała pracę w placówce i uzupełniała wykształcenie. On i Elżbieta Biskup traktują Busuleanu – Jaksik jako wychowankę więc nie kryją żalu po jej decyzji. Zapalnika w tej wybuchowej sytuacji doszukują się w reakcji A. Biskupa na sukces zespołu żony („Mirażu”) na występie dla europarlamentarzystów w Strasbourgu, który organizował Bolesław Piecha. Nauczyciel wpisał gratulacje na facebooku MDK bez konsultacji z dyrekcją. Później musiał się z tego tłumaczyć. Tu widać różnice polityczne obu stron. Biskupom bliżej do PiS, a dyrektorka jest z nadania władzy sympatyzującej z PO.

– Szkoda utalentowanej młodzieży – kwituje zamieszanie opiekun Irrealisu. Będzie próbował ratować istnienie grupy w Pietraszynie, gdzie żona prowadzi prywatną działalność. Przeniesienia aktorów do „Mechanika” nie widzi. Nie wyobraża sobie teatru w sali gimnastycznej.

Neutralnie w sprawie zachowuje się wicestarosta Marek Kurpis, któremu podlega powiatowa kultura. Podkreśla niezależność decyzji pani dyrektor. Uznaje markę Irrealisu i nie chce by powiat ją stracił. Jest otwarty na rozmowy o przyszłości Biskupa, ale nie w MDK.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Poseł do Parlamentu Europejskiego, polityk Prawa i Sprawiedliwości.

 

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Poseł na Sejm

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.