Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Sport, sztuka i strażackie klimaty, czyli integracja uczniów z Grzegorzowic i czeskich Kobeřic

07.06.2017 10:18 | 0 komentarzy | ż

Choć szkoły z Grzegorzowic i Kobeřic współpracują już od 9 lat, to w tym roku kontakty zacieśniły się za sprawą projektu "Różni, ale razem", który realizują obie placówki. Dzięki pomysłowości nauczycieli oraz środkom pozyskanym z funduszy unijnych uczniowie obu szkół wzięli udział m.in. w warsztatach unihokeja, olimpiadzie, pikniku strażacki oraz wiosennych warsztatach sztuki. Szczegółowe informacje o projekcie przekazuje Daniela Płoszczyca, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach.

Sport, sztuka i strażackie klimaty, czyli integracja uczniów z Grzegorzowic i czeskich Kobeřic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach oraz Základní škola a mateřská škola Kobeřice trwa już 9 lat, jednak w bieżącym roku została zintensyfikowana dzięki realizowanemu projektowi „Różni, ale razem” – „Odlišní, ale spolu”, dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska realizowanego przez euroregion SILESIA.

Do końca roku szkolnego zostało zrealizowanych 5 działań, w których uczestniczyły dzieci i młodzież obu partnerskich szkół: Grzegorzowice – Kobeřice.

Dla uczniów I -III G odbyły się:

- Szkółka narciarska w Wiśle, w której udział wzięło 50-ciu uczniów, poznających elementy techniki jazdy na nartach, pod kierunkiem instruktorów,

- Warsztaty unihokeja, prowadzone przez dyrektora szkoły w Kobeřicach – pana Josefa Wernera dla grupy 65-ciu osób, połączone z turniejem gier logicznych, warsztatami tanecznymi oraz plastycznymi,

- Olimpiada w Kobeřicach – masowa impreza sportowa z udziałem ok. 200-stu osób, podczas której odbyła się rywalizacja w dyscyplinach zespołowych i indywidualnych (tj. piłka nożna, unihokej, 4 ognie, siatkówka, biegi, skok w dal, skok wzwyż).

Dla uczniów klas IV-VI SP:

- Piknik strażacki, dwudniowe spotkanie, podczas którego 50-ciu uczniów nabywało różne sprawności strażacko – sportowe pod okiem ok. 30-stu strażaków z OSP Sławików oraz gościnnie strażaków z Kobeřic. Ponadto odbyły się zajęcia plastyczno – ruchowe, ognisko, wycieczka do PSP Racibórz oraz Muzeum Ognia w Żorach.

Dla uczniów kl. I-III SP:

-warsztaty wiosenne, w czasie których 60-cioro dzieci brało udział w zajęciach plastycznych, muzycznych , sportowych oraz poznawało się nawzajem poprzez wspólne zabawy.

Minął już półmetek działań zaplanowanych w ramach projektu „Różni, ale razem” – „Odlišní, ale spolu”, kolejne będą odbywały się zgodnie z harmonogramem po wakacjach. Z każdym kolejnym spotkaniem, można być przekonanym tym, że współpraca szkół polsko – czeskiej przynosi coraz lepsze efekty w zakresie pokonywania barier językowych, mentalnych, a uczestników ubogaca kulturowo, dając im przy tym dużo wspaniałej zabawy.

Daniela Płoszczyca
koordynator projektu