Sobota, 4 lipca 2020

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Honorowe obywatelstwo Rybnika dla Lidii Grychtołówny i nagrody w dziedzinie kultury [ZDJĘCIA]

02.06.2017 08:08 | 0 komentarzy | pm

Lidia Grychtołówna odebrała honorowe obywatelstwo Rybnika. Prezydent Piotr Kuczera wręczył także nagrody w dziedzinie kultury.

Honorowe obywatelstwo Rybnika dla Lidii Grychtołówny i nagrody w dziedzinie kultury [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę, 31 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas koncertu „Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy” odbyło się uroczyste wręczenie honorowego obywatelstwa miasta Rybnika dla Lidii Grychtołówny, urodzonej w Rybniku wybitnej pianistki i pedagoga. Artystka wspólnie z rybnicką filharmonią pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zagrała koncert fortepianowy G-dur W. A. Mozarta. Publiczność zgotowała pianistce owację na stojąco. Lidia Grychtołówna honorowe obywatelstwo Rybnika otrzymała za wybitne osiągnięcia artystyczne i sukcesy w dziedzinie pedagogiki oraz z uwagi na fakt, że w swoich wypowiedziach podkreśla, iż Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana. Stosowną uchwałę w tej sprawie na wniosek prezydenta miasta Piotra Kuczery podjęli rybniccy radni. Treść dokumentu podczas uroczystości odczytał przewodniczący Rady Miasta Rybnika Jan Mura. Słowa uznania do wybitnej artystki skierował także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wręczając honorowej rybniczance okolicznościową statuetkę. Odbierając wyróżnienie, Lidia Grychtołówna nie kryła wzruszenia: – Jestem głęboko poruszona i bardzo wdzięczna. Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo szczególnym dniem. Parę miesięcy temu w prasie rybnickiej był duży wywiad ze mną, w którym powiedziałam, że w moim życiu radości były splatane ze smutkiem. Dlatego dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo, bardzo ważny, bowiem w tym momencie, kiedy grałam Mozarta, przed rokiem straciłam męża, Janusza Ekierta, którego Państwo również znają, bo niejednokrotnie bywał tu ze mną, prowadząc koncerty. Zastanawiałam się, czy w takim dniu mogę grać, czy nie będzie to dla mnie za trudne. Ale prawdopodobnie mój mąż, z tamtej strony, na której już jest, podszepnął mi, że właśnie jest dobrze, jak ja będę grała, bo będę mniej myślała o tym tragicznym dniu, który się zdarzył przed rokiem. Raz jeszcze dziękuję Państwu za liczne przybycie i za serdeczne przyjęcie mojej osoby – mówiła poruszona artystka, której zgromadzona w Teatrze publiczność odśpiewała gromkie „Sto lat”. Laudację na cześć wybitnej artystki odczytał Norbert Prudel, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, podkreślając przy tym wybitne umiejętności i osiągnięcia Lidii Grychtołówny.
W dalszej części uroczystego koncertu przebiegającego pod hasłem „Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy” poznaliśmy tegorocznych laureatów nagród prezydenta w dziedzinie kultury. Nagrody indywidualne otrzymali Marcin Giba za działalność artystyczną i popularyzatorską w dziedzinie fotografii, Bogumiła Ziołko-Napieralska za aktywizację czytelników i edukacją biblioteczną w ramach projektu „Odczytajmy Paruszowiec”, Maria Warchoł-Sobiesiak z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej, Ilona Kargul z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej, Kuba Więcek za udany debiut muzyczny w postaci wydania albumu „Another Raindrop” w serii Polish Jazz. Przyznano także nagrody zespołowe, które otrzymali Maria Budny-Malczewska i Jadwiga Demczuk-Bronowska za działania w zakresie sztuk pięknych wśród grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, Zespół Carrantuohill z okazji jubileuszu 30-lecia, Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” z okazji jubileuszu 45-lecia, Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” z okazji jubileuszu 70-lecia.
Na zakończenie koncertu „Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy” z Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego wystąpili soliści Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku – laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.
Janusz Rzymanek