Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Miliony dla Wodzisławia. Na budowę centrum przesiadkowego i remont dworca

31.05.2017 11:49 | 9 komentarzy | mak

Śląski Urząd Marszałkowski podał właśnie wyjątkowo dobre informacje dla Wodzisławia. - Otrzymamy dofinansowanie na modernizację dworca kolejowego, budowę centrum przesiadkowego i stworzenie Centrum Usług Społecznych. To razem blisko 14 mln zł dofinansowania – informuje prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Miliony dla Wodzisławia. Na budowę centrum przesiadkowego i remont dworca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę ocenionych projektów wczoraj.

O projektach dotyczących rewitalizacji dworca kolejowego i budowy centrum przesiadkowego informowaliśmy nie raz. Prace zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Zaplanowane zostało również utworzenie wystawy upamiętniającej ostatnią stację marszu śmierci. Prezydent podkreślił, że istotne jest, by tej części nie łączyć z częścią komercyjną dworca. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Centrum przesiadkowe

Dzięki dofinansowaniu możliwa jest również budowa centrum przesiadkowego (infrastruktury towarzyszącej) – projektu, który jest nierozerwalnie związany z projektem rewitalizacji dworca. W planach jest między innymi: utworzenie parkingu na części skweru na styku ulic Rybnickiej i Jana Pawła II, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, stanowiska do naprawy rowerów, wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Planowane jest również wyodrębnienie nowych ścieżek rowerowych, usytuowanych wzdłuż ulicy 26 Marca oraz szerokiego ciągu pieszo-rowerowego ulica Pośpiecha-Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Centrum Usług Społecznych

Kolejnym projektem który ma zostać zrealizowany z udziałem środków unijnych jest stworzenie Centrum Usług Społecznych. Czym ma ono być? Przede wszystkim miejscem, w którym odpowiednią pomoc i wsparcie będą mogli otrzymywać członkowie całej rodziny. Ma ono powstać w gruntownie zmodernizowanym dzisiejszym starym hotelu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, znajdującym się na terenie stadionu.

Centrum Usług Społecznych ma, jak mówi jego nazwa, świadczyć różnorodne usługi, których odbiorcą będzie wodzisławskie społeczeństwo. Mają w nim pracować pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, wychowawcy czy też asystenci rodzinni. W ramach usług w centrum będą odbywać się zajęcia dla dzieci, które otrzymają pomoc w nauce czy rozwiązywaniu codziennych problemów, zajęcia dla rodziców, w planach jest również prowadzenie różnych terapii oraz mediacji.

Ile dokładnie otrzyma Wodzisław?

1) "Pociąg do dwóch kółek- budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim":

  • Kwota całkowita projektu: 8 547 038,17
  • Kwota dofinansowania: 5 948 059,02

2) Przebudowa i rozbudowa budynku Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim:

  • Kwota całkowita projektu: 5 754 101,27
  • Kwota dofinansowania: 4 890 986,08

3) Przebudowa budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b w Wodzisławiu Śląskim celem rozszerzenia usług społecznych świadczonych przez Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego „DZIUPLA”:

  • Kwota całkowita projektu: 4 040 026,64
  • Kwota dofinansowania: 2 933 763,88

 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.