Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Hałda płonie. Co więc dalej?

01.06.2017 07:00 | 26 komentarzy | mak

Ekspert z Głównego Instytutu Górnictwa przedstawi mieszkańcom Rydułtów scenariusze likwidacji zapożarowania hałdy.

Hałda płonie. Co więc dalej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do skomplikowanego tematu rydułtowskiej hałdy, z której miały zostać wywiezione ponad 3,8 mln ton kamienia. W obliczu sprzeciwu władz miasta i mieszkańców decyzja o rozbiórce została czasowo zawieszona. Każdy miał jednak świadomość, że problemu nie da się zamieść pod dywan.

Spotkanie z ekspertem

Strony sporu ustaliły (m.in. władze Rydułtów i rydułtowska kopalnia), że zostanie powołany ekspert, który merytorycznie przedstawi sytuację i możliwe rozwiązanie. Ekspertem został dr inż. Krzysztof Gogola z Głównego Instytutu Górnictwa. - 18 maja doszło do spotkania z ekspertem w temacie wygaszania zapożarowania na hałdzie. Ekspert zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Widać, że jest merytorycznie przygotowany do tematu - mówią burmistrz Rydułtów Kornelia Newy i przewodniczący rady miasta w Rydułtowach, Lucjan Szwan, którzy na sesji 18 maja relacjonowali rydułtowskim radnym przebieg spotkania z ekspertem.

Pewne jest, że zapożarowanie dotyczy całego płaskowyżu i się rozprzestrzenia. Bardzo wysokie temperatury panują w rejonie tzw. krateru. Kilka metrów w głąb to około tysiąca stopni. - Usłyszeliśmy, że krater poszerza się i zapada. To stanowi duży problem - przyznaje burmistrz Kornelia Newy.

Więcej o sprawie piszemy w aktualnym wydaniu Nowin Wodzisławskich.