Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Nowa, zielona atrakcja Rydułtów. Zobacz jak powstają niezwyłe "wyspy"

31.05.2017 13:00 | 3 komentarze | mak

Seledynowa, Malachitowa, Miętowa i Szmaragdowa - w Rydułtowach powstają cztery "Zielone wyspy miasta". A wśród zieleni atrakcje, które mogą zaskoczyć. Na przykład kwiatowa figura panny młodej czy iglo z żywej wierzby.

Nowa, zielona atrakcja Rydułtów. Zobacz jak powstają niezwyłe "wyspy"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rydułtowach powstają cztery niezwykłe enklawy zieleni. To "Zielone wyspy miasta", które zajmują tereny o łącznej powierzchni 7,31 ha. Każda z wysp otrzyma swoją nazwę. Przy ul. Obywatelskiej będzie to "Malachitowa wyspa przy Starej Dyrekcji", przy ul. Engelsa - "Seledynowa wyspa przy Starym Dworku", przy ul. Korfantego - "Miętowa wyspa w Radoszowach", a przy ul. Raciborskiej - "Szmaragdowa wyspa przy Willi Radlika".

W ramach projektu miasto tworzy lub uporządkowuje zieleń, która już jest, i wzbogaca ją o dodatkowe nasadzenia, ścieżki i elementy małej architektury. Dodatkowo umieszczone zostaną karmniki, poidła i budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów zapylających. - Zielone wyspy to miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść, odpocząć, spędzić czas w otoczeniu przyrody - podkreśla wiceburmistrz Rydułtów, Marcin Połomski.

Wyspa Szmaragdowa (za USC) urozmaicona będzie świątynią z wierzby oraz kwiatowymi figurami młodej pary i koszem kwiatowym. Na wyspie Miętowej będzie można podziwiać łąki kwiatowe. Wyspa Seledynowa zapewni zabawę najmłodszym - przewidziano tam tunel zakończony iglo z żywej wierzby i plac zabaw. Z kolei młodzież będzie mogła spróbować swoich sił na urządzeniach do streetworkout'u.

Budowa zielonych wysp trwa. Odbiór inwestycji zaplanowano w dwóch etapach. Seledynowa i Szmaragdowa mają być gotowe 16 czerwca. Miętowa i Malachitowa do 17 sierpnia.

Na realizację projektu zielonych wysp Rydułtowy otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu to ok. 1,11 mln zł, z czego dofinansowanie - ok. 916 tys. zł.

W galerii prezentujemy zdjęcia z budowy zielonych wysp przy ul. Engelsa i Raciborskiej. Tam prace są najbardziej zaawansowane.