Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Mieszkańcy wypowiedzą się na temat hałdy

29.05.2017 19:17 | 1 komentarz | art

15 maja odbyło się wspólne posiedzenie komisji rady gminy, poświęcone tematowi wstępnego projektu połączenia bryły zwałowiska Pochwacie z terenem rekultywowanym w rejonie rzeki Szotkówki.

Mieszkańcy wypowiedzą się na temat hałdy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncepcję połączenia na zlecenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej opracowuje firma Midach. Spółka chce zwiększyć kubaturę hałdy, bez zwiększania powierzchni zwałowiska na ziemi. Z dwóch obecnych płaskowyżów miałby powstać jeden w celu zwiększenia pojemności hałdy. Przedstawiciele firmy projektowej zapewniali, że już w przyszłym roku mogłoby się rozpocząć humusowanie i obsiewanie trawą lub zadrzewianie części terenu, aby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze. W Mszanie mają jednak wiele obaw co do nowej koncepcji. Chcą zorganizować spotkanie z mieszkańcami, by temat dogłębnie przedstawić i wysłuchać opinii najbardziej zainteresowanych. – Bez tego nie wyobrażam sobie podjęcia decyzji przez radę – mówi Andrzej Kaperczak, przewodniczący Rady Gminy w Mszanie.

Wójt Mirosław Szymanek rozpoczął już także rozmowy z JSW na temat rekompensat.

– Nie jestem wrogiem kopalni, muszę jednak stać w obronie interesów mieszkańców. Temat dotyczy głównie mieszkańców sołectwa Gogołowa i częściowo Połomi, być może mogłoby ich przekonać sfinansowanie rewitalizacji centrum Gogołowej czy partycypacja w koszt budowy chodnika przy ul. Wolności i Podgórnej – mówi wójt. Obecny na posiedzeniu Jarosław Twardokęs, dyrektor zespolonej kopalni Borynia–Zofiówka–Jastrzębie, zadeklarował pozytywne podejście władz Spółki do rozmów z gminą. Przedstawiciele JSW zadeklarowali również swój udział w spotkaniach z mieszkańcami.

(art)