Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Wybuchy i strzały przy torach w Lubomi

28.05.2017 22:12 | 0 komentarzy | mak

Teren przy dawnej stacji kolejowej w Lubomi-Tajchowie został opanowany przez grupy rekonstrukcyjne, które przygotowały inscenizację bitwy bukowsko-olzańskiej.

Wybuchy i strzały przy torach w Lubomi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę w Lubomi-Tajchowie, przy torach w pobliżu nieistniejącej już stacji kolejowej, odbył się festyn powstańczy. Głównym punktem programu była rekonstrukcja bitwy bukowsko-olzańskiej z III powstania śląskiego. - Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało. Było treściwie i dynamicznie. Zależy nam, by nasze krótkie pokazy zachęcały ludzi do poznawania historii oraz do tego, by sięgali po książki i szukali prawdy o tym, co było - mówi Kazimierz Piechaczek, prezes GRH "Powstaniec Śląski" z Wodzisławia.

W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne: GRH Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego, SRH Helle Berg z Opatowa, Najemnicy Bocheńscy z Nowego Wiśnicza, GRH 18. Kołobrzeski z Rybnika, grupa rekonstrukcyjna z Bielska-Białej oraz indywidualnie Roman Goik i Roman Rzepecki.  

Uczestnicy festynu mogli też zobaczyć spektakl „Romeo i Julia po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej z Połomi oraz występy grup artystycznych GOK w Lubomi.