środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Ile zapłacisz za wycinkę drzewa?

27.05.2017 18:30 | 0 komentarzy | woj

Pomimo że zgodnie z prawem, na prywatnej posesji można wycinać drzewa bez proszenia się o zgodę urzędników, to na działkach gminy taka dowolność nie funkcjonuje.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za nieumyślne wycięcie drzewa z nieswojego terenu grożą milionowe kary. Kwoty naliczane za taką wycinkę oblicza się według obwodu pnia ściętego drzewa. Przelicznik ten może wynieść nawet 1,5 tys. zł za jeden centymetr obwodu. Były już przypadki, że za nieumyślnie ściętą topolę naliczono grube miliony kary. Gdzie indziej ktoś ściął drzewa z działki, do której miał prawo wieczystego użytkowania. W takim przypadku użytkownik wieczysty nie ma prawa do swobodnej wycinki, a za każde ścięte drzewo grozi mu astronomiczny mandat.

– Aby zapobiec takim przypadkom wprowadziliśmy cennik za wycinkę drzew na terenach gminy. Ochroni to ludzi przed ogromnymi kłopotami, w które mogą się nieświadomie wpędzić – tłumaczy burmistrz gminy Kuźnia Raciborska Paweł Macha. Rada gminy przyjęła 11 maja uchwałę, w której reguluje stawki opłat, jakie ponoszą osoby chcące wyciąć drzewo lub krzewy z terenu gminy.

(woj)

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.