Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

26.05.2017 09:45 | 14 komentarzy | (q)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podtrzymuje zasadę dwukadencyjności, ale nie będzie ona obowiązywać od najbliższych wyborów samorządowych.

Kaczyński pozwoli kandydować naszym włodarzom
fot. Piotr Drabik, na licencji CC BY 2.0 / flickr.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku roku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Mówił, że zmiana powinna nastąpić jeszcze przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w 2018 r. Gdyby pomysł wszedł w życie, dla powiatu wodzisławskiego oznaczałoby to prawdziwe trzęsienie ziemi.

Prezes powiedział...

W obozie rządzących cały czas były rozbieżności co do terminu wprowadzenia zmian. Wreszcie Kaczyński postawił sprawę jasno. – Biorąc pod uwagę stanowisko Prezydenta RP i niepewność, jaką miał Trybunał Konstytucyjny, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale zasada ta nie będzie obowiązywać podczas najbliższych wyborów – powiedział Jarosław Kaczyński.

Głos naszych samorządowców...

– Ostatnie zapowiedzi prezesa PiS uznaję za krok w kierunku przestrzegania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Omawiany w mediach od kilku miesięcy projekt był wyraźną próbą ograniczenia swobód obywatelskich w zakresie praw wyborczych. Myślę, że samorządy nadal będą prowadzić wszelkie możliwe działania, których konsekwencją byłoby uznanie ich za pełnoprawnych partnerów. Mam nadzieję, że i w tej kwestii PiS postawi na dialog i zacznie z nami konsultować pomysły, które nas dotyczą. Nie chciałbym, by w sprawach dotyczących samorządu były wykorzystywane takie mechanizmy jak poselskie projekty ustaw. Samorząd jest naszą wielką wartością i należy się o nią troszczyć – komentuje sprawę prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca.

Podobnego zdania jest burmistrz Rydułtów, Kornelia Newy. – Nareszcie rozsądna decyzja. Prawo nie może działać wstecz. Nie można w ten sposób zaskakiwać w trakcie obowiązywania innych zasad. Każdy, kto zamierza startować w wyborach, powinien być świadomy, że może mieć maksymalnie dwie kadencje na zrealizowanie swoich obietnic – podkreśla burmistrz Rydułtów. Dodaje też, że jej zdaniem jeśli już rządzący chcą wprowadzić dwukadencyjność, to jedna kadencja powinna trwać 5 lat, a nie 4.

(mak)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.