Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

Wyróżnienia dla ludzi kultury z Rybnika

25.05.2017 16:30 | 0 komentarzy | pm

Honorowe obywatelstwo Rybnika dla Lidii Grychtołówny oraz nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury wręczone zostaną w środę, 31 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas koncertu symfonicznego „Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy”. 

Wyróżnienia dla ludzi kultury z Rybnika
Fot. Wacław Troszka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncert, który rozpocznie się o godzinie 18.00, wykona Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz soliści Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku – laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Lidia Grychtołówna, która wykona Koncert G-dur W. A. Mozarta KV354. Urodzona w Rybniku wybitna pianistka i pedagog otrzyma tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika". Uchwałę w tej sprawie na wniosek prezydenta miasta Piotra Kuczery podjęli rybniccy radni na sesji w dniu 16 marca.

Lidia Grychtołówna honorowe obywatelstwo Rybnika otrzyma za wybitne osiągnięcia artystyczne i sukcesy w dziedzinie pedagogiki oraz z uwagi na fakt, że pianistka w swoich wypowiedziach podkreśla, iż Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana.

Podczas koncertu wręczone zostaną także nagrody Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody takie mają szansę uzyskać osoby związane z Rybnikiem i wywierające duży wpływ na rozwój kultury w mieście. Nagrodę przyznaje prezydent miasta, wybierając laureatów spośród zgłoszonych przez różne środowiska kandydatów na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu.