środa, 20 czerwca 2018

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Masz kablówkę? Zapłacisz abonament. Rząd przyjął założenia nowej ustawy

25.05.2017 13:44 | 0 komentarzy | ż

Uproszczenie rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - to główne, jak podał CIR, założenia projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, który w środę przyjął rząd.

Masz kablówkę? Zapłacisz abonament. Rząd przyjął założenia nowej ustawy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament - wskazało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. - Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług - czytamy w komunikacie CIR.

Ochrona danych osobowych...

Jak zapewniono, dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament, byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych. CIR zaznaczył, że w proponowanych przepisach zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

... i przekazywanie ich Poczcie Polskiej

- Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych - wskazano. - Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej - dodano. CIR poinformował, że zgodnie z propozycją dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji.

- Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej - doprecyzowano.

Dostawca kablówki jako pośrednik od abonamentu RTV

Projekt zakłada ponadto, że wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. - Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych - napisano w komunikacie CIR.

- Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie - tak jak dotychczas - podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej - czytamy w komunikacie.

Propozycja przyjęta przez rząd przewiduje też odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie.

Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

źródło: Serwis Codzienny PAP