Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie bądź przeciętny - ucz się i pracuj już w Technikum!

Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. to szkoła, która przygotowuje swoich absolwentów do wejścia na rynek pracy w sektorze usług - w tym do podjęcia zatrudnienia w sferze finansów, bankowości, ubezpieczeń i księgowości.

Nie bądź przeciętny - ucz się i pracuj już w Technikum!

Od kilku lat kształcenie zawodowe w szkole oparte jest na intensywnej współpracy z lokalnym otoczeniem biznesu – tak, aby ograniczyć czas i koszty pracodawcy związane z przeszkoleniem pracowników z jednej strony – z drugiej ułatwić absolwentom płynne i bezproblemowe podjęcie zatrudnienia.

Podejmowane działania przynoszą wiele pozytywnych rezultatów – uczniowie kierunków ekonomicznych starają się wyróżnić i osiągnąć sukces już w technikum. W jaki sposób? Wielu z nich jest w stanie zainteresować potencjalnych pracodawców w czasie praktyk zawodowych, dodatkowo ekonomiści uczestniczą programach staży zagranicznych organizowanych przez szkołę, w licznych prelekcjach i warsztatach z pracodawcami, uczelniami wyższymi na terenie ZSE, w siedzibach firm i na uczelniach. Najlepsi absolwenci szkoły są w stanie nawet wygrywać prestiżowe  konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce rywalizując  z  praktykami branży księgowej.

Jak w praktyce wygląda wejście na trudny - bo bardzo nasycony - rynek usług ekonomicznych zgodził się opowiedzieć nam Pan Aleksander Wala, prezes firmy WARIDO Sp. z o.o., z którym wodzisławski Ekonomik nawiązał współpracę.

- Jak wyglądała Pana ścieżka kariery zawodowej?

- Zaczynałem od wdrożeń systemów Finansowo-Księgowych w 2003 roku. W 2005 założyłem WARIDO, a kilku klientów, u których prowadziłem wdrożenia powierzyło mi księgowość. W 2005 założyłem WARIDO, a kilku klientów, u których prowadziłem wdrożenia powierzyło mi księgowość.

W przeciągu 3 lat pozyskałem ponad 50 klientów. W 2010 zrobiłem doktorat z tematyki międzynarodowego prawa podatkowego. Dziś WARIDO to międzynarodowa grupa firm księgowych, doradztwa podatkowego oraz audytorskich działająca głównie dla klienta zagranicznego oraz trudnego (czyli takiego, z którym nie radzą sobie inne biura rachunkowe) lub z poważnymi problemami podatkowymi. 

- Jakie Pana zdaniem jest zapotrzebowanie na szeroko rozumianych ekonomistów na lokalnym rynku pracy, w czym warto się wyspecjalizować, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

- Przede wszystkim kończą się czasy, kiedy można było znaleźć dobrą pracę jako księgowa na Książce Przychodów i Rozchodów. Nasi klienci coraz bardziej rozumieją zalety spółek kapitałowych czy też hybrydowych, dające w dzisiejszych czasach niewspółmierne bezpieczeństwo prowadzenia biznesu w stosunku do osoby fizycznej czy też spółek osobowych. Zespół Szkół Ekonomicznych na bardzo dobrym poziomie przygotowuje właśnie do obsługi takich firm na pełnej księgowości i takich osób my w firmie szukamy. Dodatkowo uczy języków. Nie chcę degradować osób czy biur prowadzących KPIR, ale uważam, że w najbliższych latach dojdzie do bardzo dużej automatyzacji tej pracy i tak jak w przemyśle robotyka, tak tutaj najprostsze czynności będą zastąpione systemami automatyzacji księgowania, a potrzebni będą specjaliści. ZSE daje podstawy do rozpoczęcia takiej właśnie kariery specjalisty.

- Jakie perspektywy widzi Pan przed uczniami Ekonomika?

- Ogromne, choć zależy to w dużej mierze od ucznia jak skorzysta z przekazywanej wiedzy. Ta szkoła daje bardzo dobre podstawy i uczy praktycznych umiejętności. Na zajęciach w wodzisławskim ZSE po prostu się księguje. Porównując absolwentów Ekonomika i studiów z rachunkowości muszę tutaj powiedzieć, iż praktyczne przygotowanie do zawodu jest większe po średniej szkole. Studia dają ogólną wiedzę i rozszerzają obszary pozarachunkowe, natomiast dobrym pomysłem jest po Wodzisławskim Ekonomiku znaleźć pracę i studiować zaocznie. Dla najlepszych i zaangażowanych absolwentów mamy w WARIDO program finansowania studiów.

- Dlaczego warto Pana zdaniem kontynuować naukę po gimnazjum na kierunku ekonomicznym?

- Zwiększający się fiskalizm i uszczelnianie systemów podatkowych jest tendencją w całej Unii Europejskiej. Rośnie zapotrzebowanie na obsługę spółek dających większe bezpieczeństwo a otwarcie się na rynki zagraniczne w połączeniu ze znajomością języków, otwiera absolwentowi możliwość pracy w takich spółkach księgowych jak WARIDO działające na rynkach międzynarodowych. Oczywiście ciągle twierdzę, iż praca jest w każdej dziedzinie życia ale dla najlepszych. Zachęcam, by uczniowie wykorzystali te lata w Ekonomiku i chłonęli wiedzę od bardzo dobrze przygotowanej kadry dydaktycznej, gdyż program nauczania stawia ich w bardzo dobrej sytuacji na starcie.

- Jakich kompetencji szuka Pan u potencjalnego pracownika?

- Wiedzy w zakresie pełnej księgowości i znajomości języków. Przede wszystkim proszę jednak pamiętać, że szukamy do pracy ludzi fajnych, z którymi da się zarówno popracować, jak i porozmawiać. Praca grupowa i dobra atmosfera w pracy jest równie ważna jak umiejętności merytoryczne.

- Jakich kompetencji najczęściej brakuje absolwentom technikum? I jak Pana zdaniem można wyeliminować te braki na etapie kształcenia?

- Trudno wymagać od szkoły średniej, aby uczyła doświadczenia, bo te zdobywa się w pracy. Program nauczania jest ministerialny i trudno z nim dyskutować. Jednak dzięki współpracy Ekonomika z przedsiębiorcami szkoła uzupełnia zajęciami dodatkowymi właśnie braki w programie nauczania, ponieważ przedsiębiorcy, księgowi, biegli, doradcy przychodzą na zajęcia, pokazując inny aspekt pracy w księgowości, prowadząc pozaprogramowe zajęcia ukazujące, jak szeroki jest zawód księgowego. Na szczęście luki w programie nauczania w porę zauważyła dyrekcja Ekonomika i wdrożyła program współpracy z przedsiębiorcami. Najlepsi uczniowie sami zgłaszają się już po 3 klasie na często płatne praktyki wakacyjne, na których zdobywają doświadczenie i „łapią kontakt” z firmą. WARIDO także zostało do tego programu zaproszone i przeprowadziliśmy już zajęcia z prawno-podatkowych reguł przekształceń form prawnych. Zaplanowany jest już wykład o przestępstwach gospodarczych, które analizujemy jako biegli sądowi z księgowości. Taka tematyka jest odskocznią dla zajęć szkolnych i pokazuje uczniom jak ciekawy i różnorodny może być zawód księgowego. Chciałbym podkreślić, że księgowość to nie tylko wprowadzanie faktur!

- W związku z rozwojem Pana firmy planuje Pan zatrudnić absolwentów Ekonomika – proszę krótko opisać jaką przewagę mają uczniowie technikum nad innymi osobami ubiegającymi się o pracę w Państwa firmie?

- Są praktycznie przygotowani do zawodu i wymagają tylko 2-3 letniej opieki osoby doświadczonej by się usamodzielnić. Absolwent wodzisławskiego Ekonomika ma większą wiedzę praktyczną niż absolwent studiów z rachunkowości, który wcześniej skończył liceum ogólnokształcące.

- Po miesięcznej praktyce wakacyjnej zdecydował się Pan zaproponować współpracę uczniowi 4 klasy technikum ekonomicznego – prosimy o krótką receptę dla wszystkich tegorocznych absolwentów – czym wyróżnił się Tomek i jak widzi Pan jego dalszą ścieżkę kariery?

- Tomek jest osobą bardzo ambitną, zdolną, która chce się rozwijać. Takich osób szukamy. Nie oczekujmy po szkole średniej doświadczonego specjalisty, bo to nierealne. Swoją postawą podczas praktyki pokazał, że dobrze poprowadzony takim specjalistą za 10 lat może się stać. Nie odpuszcza, dopytuje i chce się uczyć, ale niekoniecznie w sposób szkolny i teoretyczny, jednak faktycznie można było zauważyć, że wciągnął się w temat i zawód. Nasi praktykanci dostają w przydziale konkretne zadania, za które są odpowiedzialni, nie traktujemy ich jako osoby do przysłowiowego „parzenia kawy i robienia ksera”. Oczywiście zdarzają się osoby, które taką praktykę „przesiedzą” i oddają tylko cokolwiek, aby zaliczyć praktykę. Na szczęście zdarzają się także osoby takie jak Tomek, które zaangażują się i chcą oddać rezultat pracy na dobrym poziomie. Poza programem nauczania trzeba mieć jeszcze cechy osobowości, takie jak opisałem, by pracodawca chciał podjąć współpracę z absolwentem. Poszukiwane są osoby, które po solidnych podstawach z Ekonomika chcą się rozwijać. Filozofia niektórych biur jest taka, by takie zdolne osoby za dużo się nie nauczyły, gdyż zabiorą nam klientów i otworzą swoje biura. WARIDO podchodzi do tego zupełnie inaczej i chcemy, by nasi pracownicy się rozwijali i zdobywali kwalifikacje zawodowe, a to by chcieli u nas pracować po ich zdobyciu zależy już od stworzonych dla nich warunków. Są prace w każdej firmie, które trzeba kiedyś zrobić, jednak nie są pilne i terminowe. To świetne zlecenia dla uczniów, które ich rozwijają. Przykładowo nie zgadzamy się fundamentalnie z jedną z linii orzeczniczych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych a czytając uzasadnienia sądów zauważyć można brak zrozumienia przez sądy istoty orzekania w danej sprawie. Orzecznictwo narusza w naszym przekonaniu przepisy unijne. Błędną wykładnię wg nas przyjmuje też Minister Finansów w interpretacjach indywidualnych. Zaproponowaliśmy Tomkowi stworzenie sporu na podstawie interpretacji indywidualnej, który chcemy w celach poznawczych poprowadzić sobie z Ministrem Finansów, wysuwając argumenty, które dotychczas w sądach nie padały i zobaczyć rozstrzygnięcie, które może złamać linię orzeczniczą. Tomek od razu podjął temat i wspólnie z nami jako tegoroczny maturzysta nad tematem pracuje i zdobywa doświadczenie. Będzie to chyba pierwszy absolwent wodzisławskiego Ekonomika, który będzie miał okazje napisać realną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ważne, że zarówno dyrekcja, jak i nauczyciele zachęcają uczniów do takich inicjatyw i ich wspierają.

Warto sprawdzić, co do powiedzenia ma uczeń Tomasz Sosna, który odbył praktykę w księgowości we wspomnianej firmie, jak widzi swoją przyszłość na rynku usług ekonomicznych?

- Jestem uczniem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Uczęszczam do klasy IV TET o profilu technik ekonomista. W sierpniu 2016 roku odbyłem praktykę w grupie WARIDO, która zajmuje się księgowością, przeprowadzaniem audytów, doradztwem podatkowym oraz tworzy firmy readymade. Okres ten wspominam bardzo dobrze. Atmosfera panująca w biurze była świetna, każdy sobie pomagał. Nikt nie miałby problemu z aklimatyzacją w takich warunkach. Grupą zarządza Pan Aleksander Wala, jest on osobą niesamowicie kreatywną, bardzo mądrą oraz entuzjastyczną. Dzięki Panu Aleksandrowi poznałem rachunkowość od innej strony. Podczas praktyk zajmowałem się wieloma sprawami m.in. obiegiem dokumentów w biurze, księgowaniem faktur, odbieraniem telefonów oraz przyjmowaniem klientów w biurze. Dostałem kreatywne zadanie napisania podręcznika franczyzobiorcy, było to dla mnie wyzwanie, którego oczywiście się podjąłem. Praktyka ta nauczyła mnie, że rachunkowość nie składa się tylko z księgowania, jednak by być dobrym ekonomistą trzeba cały czas się uczyć i rozwijać. Dzięki praktyce wiem, że chcę kontynuować naukę w kierunku ekonomicznym i wiem, że trzeba będzie poświęcić dużo czasu na naukę, by być dobrym księgowym. Praktykę warto odbyć z kilku powodów, jednym z nich jest poznanie jak wiedza szkolna przydaje się w pracy, no i pozwala ona zdobyć cenne doświadczenie. Warto się uczyć w Ekonomiku.

Warto dodać, że Wodzisławski ZSE od kilku lat wspólnie z przedstawicielami świata biznesu stara się kształcić wykwalifikowane kadry na lokalny i krajowy rynek pracy. Uczniowie mogą dobrze wykorzystać czas nauki, a biznes pozyskać pracowników z wiedzą i doświadczeniem, które mogą w przyszłości stanowić o potencjale firmy. Powyższy przykład pokazuje, że firmy inwestują w kadry już od technikum, gdzie uczą się przyszli specjaliści.

Tekst sponsorowany