środa, 20 czerwca 2018

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Piasek na samochodach? Zobacz co spada z nieba [ZDJĘCIA]

22.05.2017 13:43 | 6 komentarzy | acz

Nasz czytelnik, przesłał nam zdjęcia piasku, który opadał w piątek miedzy innymi na zaparkowane samochody w regionie. – Skąd ten piasek? – pytają czytelnicy.

Piasek na samochodach? Zobacz co spada z nieba [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W piątek miał miejsce opad piasku z pustyni Sahara, widać to na samochodach, parapetach. Nie doczytałem nigdzie czy to miało miejsce, ale widok samochodów i parapetów coś mówi. W poprzednich latach takie zjawiska miały miejsca – zapewnia pan Hubert, który wysłał nam zdjęcia. Czy to rzeczywiście piasek niesiony na ogromne odległości przez masy powietrza?

Zapytaliśmy o to specjalistów. – Rzeczywiście takie sytuacje się zdarzały – przyznaje w rozmowie z portalem nowiny.pl Grażyna Bebłot z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Od razu dodaje, że tym razem powód jest inny. – W ostatnich dniach nie mieliśmy takiej sytuacji aby był to piasek z pustyń, tym bardziej z Sahary. Takie sytuacje zdarzają się gdy napływa do nas bardzo gorące powietrze z takich terenów. Temperatura w piątek była wyższa, jednak to mało prawdopodobne, aby niosła piasek z pustyni. Powód jest nieco inny. Mieliśmy w ostatnim czasie ciąg bardzo wielu zimnych dni. To spowodowało opóźnienie kwitnienia i pylenia drzew. Teraz zrobiło się ciepło i mamy skumulowane, intensywne pylenie roślin. Najprawdopodobniej to między innymi różnego rodzaju pyłki osiadają na samochodach i przypominają piasek – wyjaśnia Grażyna Bebłot.

(acz)

Czytaj podobne