środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Duet do podziału. Jak i za ile zmienią się Długa i plac Długosza?

20.05.2017 18:30 | 0 komentarzy | ma.w

Rewitalizacja placu Długosza weszła w kolejną fazę – urząd czeka na pomysły jak teren ma wyglądać. Tymczasem część pieniędzy z Unii Europejskiej jakie Racibórz dostanie na rewitalizację ma być wydana na odnowę deptaka przy Długiej. Czy środków wystarczy dla obu obszarów?

Duet do podziału. Jak i za ile zmienią się Długa i plac Długosza?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje prezydent Mirosław Lenk dokumentacja projektowa nowego wyglądu placu Długosza ma być gotowa do końca roku. – Wówczas określona zostanie jego przyszła funkcja – zapowiada. Mieszkańców, którzy teraz korzystają z największego w mieście darmowego parkingu przy placu Długosza, te plany mogą martwić. Lenk twierdzi, że „o ile jakaś funkcja postojowa zostanie zachowana, to nie wie czy tak szeroka jak obecnie”.

– Sprowadziliśmy auta do ścisłego centrum. Plac jest zapchany od poniedziałku do niedzieli, na okrągło. Rzeczywistość minęła się z celem uwolnienia tych miejsc. Gdyby zlikwidować strefę płatnego parkowania to samo stałoby się z resztą centrum – uważa prezydent. Chciałby w tym miejscu postoju rotacyjnego, jak te w czasowej czy płatnej strefie. Zaznacza jednak, że do momentu zamknięcia placu w celu przebudowy obecne zasady parkowania nie ulegną zmianie.

W temacie rewitalizacji pojawia się jeszcze wątek ulicy Długiej. Nie brak głosów, że koszty przebudowy placu Długosza będą tak duże, że dla deptaka już nie starczy pieniędzy. – Powstanie również odrębna koncepcja dla niej. Jednak Długa nie wymaga aż takich nakładów jak plac. Wstępnie podzielono 8 mln zł jakie mamy pozyskać na 6 mln zł dla Długosza i 2 mln zł na Długą. Zobaczymy co wyjdzie z dokumentacji projektowych – podsumowuje włodarz miasta.

(m)

fot. J. Oslizly, OQL

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.