Piątek, 22 czerwca 2018

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Ubywa strażników miejskich. Przez niskie pensje!

19.05.2017 09:17 | 10 komentarzy | mak

Coraz liczniejszą grupę w straży miejskiej stanowią młodzi. Aż 9 z 19 wodzisławskich strażników pracuje w tej formacji mniej niż dwa lata.

Ubywa strażników miejskich. Przez niskie pensje!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec grudnia ubiegłego roku w Wodzisławiu pracowało 21 strażników miejskich. Aktualnie jest ich 19. Z tego grona aż 9 ma przepracowane mniej niż 2 lata. Z czego aż 7 zostało przyjętych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. – Dość poważnie wykruszył nam się stan etatowy, jeśli chodzi o starszych, doświadczonych strażników – przyznaje komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu, Janusz Lipiński. – W dodatku mamy wakaty, trwa nabór – dodaje komendant.

Jak wyjaśnia Lipiński część doświadczonych strażników odeszła do pracy w policji lub znalazła inne zatrudnienie. Powód wydaje się prosty – zarobki. Pensja na początek pracy w straży to 2000 zł brutto, czyli około 1500 zł „na rękę”. Tyle dostaje aplikant. A praca nie jest wcale łatwa, bo funkcjonariusze wzywani są do interwencji, które nie zawsze mają łagodny przebieg. Do tego muszą liczyć się z pracą w trybie na trzy zmiany i grafikiem, który uwzględnia 7 dni w tygodniu.