Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Mieszkaniec Rydułtów: potrzebne pomysły na ożywienie gospodarcze

18.05.2017 09:00 | 11 komentarzy | mak
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:00

- Przydałyby się nowe pomysły na przebudzenie uśpionych ulic. Warto zastanowić się nad modyfikacją regulaminu podatku od nieruchomości lub inną formą ożywienia gospodarczego naszego miasta - pisze mieszkaniec ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach.

Mieszkaniec Rydułtów: potrzebne pomysły na ożywienie gospodarcze
Ulica Ofiar Terroru w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest reakcja na nasz artykuł o sytuacji przedsiębiorców na ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach: Pustostany na Ofiar Terroru. Przedsiębiorcy oczekują od miasta pomocy. Jeden z mieszkańców przysłał list do redakcji. Publikujemy go poniżej:

W 17 numerze Nowin Wodzisławskich z 24.04.2017 roku ukazał się artykuł dotyczący pustoszejącej, smutnej i słabo rokującej ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach. Dla niezorientowanych w topografii miasta – jest to jedna z głównych ulic Rydułtów, która zaprowadzi nas z rydułtowskiego rynku aż do kopalni. Po drodze miniemy kilka banków, urząd miasta, park Hvidovre i park sensoryczny, kilka sklepów i zakładów usługowych i – jak skrupulatnie policzył radny Janusz Grabiec – 26 pustostanów.

Powód miernej aktywności Ofiar Terroru jest właściwie oczywisty – handel przeniósł się do dyskontów, marketów i supermarketów licznie otwartych w naszym mieście, które skutecznie rozprawiły się z drobnymi sprzedawcami. Nie oczekujemy oczywiście zamknięcia tychże. Przydałyby się jednak jakieś nowe pomysły na przebudzenie uśpionych ulic.

Co do obniżenia stawek podatkowych, które w naszym mieście są dość wysokie, pani burmistrz radzi przyjść do urzędu miasta, wypełnić odpowiedni wniosek i uzyskać niższą opłatę – z 22 złotych za metr kwadratowy do 7,40 złotych. W przypadku pustego, nie zarabiającego na siebie lokalu to nadal wysoka stawka. Decyzję o wysokości podatku od nieruchomości w danej miejscowości podejmuje uchwałą rada miasta. Być może – dopóki sytuacja na ulicy Ofiar Terroru i w innych, równie osłabionych handlowo i gospodarczo miejscach Rydułtów się nie zmieni – warto zastanowić się nad modyfikacją regulaminu podatku od nieruchomości lub inną formą ożywienia gospodarczego naszego miasta.

Mieszkaniec ulicy Ofiar Terroru