Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Oddaj krew honorowo w Baborowie [ZAPOWIEDŹ]

17.05.2017 23:16 | 0 komentarzy | ż

W ramach corocznej lokalnej akcji "Dzień Ratownictwa" organizowanej przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baborowie, odbędzie się zbiórka krwi, prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Propagując ideę ratownictwa przedmedycznego wśród dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności, zachęcamy dorosłych do oddawania krwi jak również do zapisywania się do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku - mówi Lidia Wrzos, koordynator akcji.

Zbiórka krwi odbędzie się 26 maja w godzinach 9.00 - 13.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Wiejskiej 5a w Baborowie.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży powyżej 50 kg. Idąc na zbiórkę trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument poświadczający tożsamość (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy). Należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym, po lekkim śniadaniu.

Osoby, które oddadzą krew, otrzymają posiłek regeneracyjny. Ponadto pracownicy RCKiK z Opola bezpłatnie przebadają krew. Honorowy krwiodawca może również liczyć na dzień wolny od pracy.

Organizatorzy akcji informują, że na temat oddawania krwi krąży wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych krwiodawców. Dlatego warto poznać kilka prawd na temat oddawania krwi:

  • 1. Oddawanie krwi jest bezpieczne. Krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach. Oddając krew niczym nie ryzykujesz.
  • 2. Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
  • 3. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, ani wykonywać badań na własną rękę.
  • 4. Oddawanie krwi nie uzależnia. Organizm ludzki produkuje tyle krwi, ile potrzebuje. U stałych dawców krwi nie występuje zjawisko nadprodukcji, zatem nie można się uzależnić od jej oddawania.

25 maja w szkole w Baborowie będzie prowadzona również rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Dotyczy to osób w wieku 18-45 lat. - Ważne jest, aby przed zgłoszeniem swojej osoby do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku podjąć świadomą, dobrowolną i odpowiedzialną decyzję, tak aby nie zmieniać tej decyzji w przypadku znalezienia biorcy - informują organizatorzy.