Czwartek, 26 kwietnia 2018

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Jak powiat nie ma pieniędzy, to radny mu dołoży

18.05.2017 13:00 | 6 komentarzy | mak

Chodnik, który prowadzi do szkoły w Zawadzie, znajduje się w tragicznym stanie. Przeszkodą w remoncie są sprawy własnościowe. Rozwiązać je może podział geodezyjny, na który starostwo nie ma pieniędzy. – Przecież u chodzi o bezpieczeństwo dzieci – nie kryje oburzenia radny Jan Zemło.

Jak powiat nie ma pieniędzy, to radny mu dołoży
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ul. Długa w wodzisławskiej dzielnicy Zawada prowadzi do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Tuż przy drodze ciągnie się chodnik, który jest w opłakanym stanie. Nierówne i odpadające kostki, pochylające się krawężniki. Stan chodnika dodatkowo pogarszają korzenie rosnących obok starych lip, które podnoszą płytki. – Dzieci, które wracają tędy ze szkoły, narażone są na niebezpieczeństwo. Ten chodnik trzeba jak najszybciej wyremontować – uważa radny miejski z Zawady, Jan Zemło.

Problem leży jednak w kwestii własności. Ul. Długa jest drogą powiatową, ale niewielka część drogi, pas zieleni i chodnik są własnością szkoły. Wynika to z zaszłości. – Chodnik należy do szkoły, mimo że znajduje się w ciągu drogi powiatowej. Dlatego dwa lata temu zacząłem domagać się, by uregulować stan prawny tej ulicy. Chodzi o to, by powiat formalnie przejął tę część drogi, która należy do szkoły, skoro Długa jest drogą powiatową. Każdy widzi, że to nie teren szkoły – wyjaśnia radny Zemło.

Radny dorzuci

W sierpniu ubiegłego roku radny napisał interpelację, w której zaapelował do powiatu o uregulowanie stanu prawnego opisywanego terenu. Wodzisławskie starostwo od problemu nie ucieka, ale... – Dowiedziałem się, że nie mają pieniędzy na podziały geodezyjne. Trzeba czekać w kolejce. Proszę darować, ale jeśli dla powiatu jest to aż taki problem, to ja wyłożę te 500 zł. Tu chodzi o bezpieczeństwo dzieci – mówi stanowczo radny Zemło. Uregulowanie stanu prawnego jest niezbędne, by móc myśleć o remoncie chodnika.