Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Śląska Fatima na wyciągnięcie ręki

14.05.2017 13:00 | 0 komentarzy | red

- Między Gorzycami i Wodzisławiem, leży wioska Turza Śl. a w niej na zboczu wzniesienia z daleka widoczny jest kościół z charakterystyczną kulą na wieży: to pierwszy kościół w Polsce pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej - pisze ks. Jan Szywalski.

Śląska Fatima na wyciągnięcie ręki
fot. Foto Gawęda/sanktuarium.turza.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Noce pokutne są przez cały rok z 29 na 30 każdego miesiąca. Msza św. jest o północy, a po niej nabożeństwo i procesja z figurą płaczącej Matki Bożej z Syrakuz.

Rok Jubileuszowy objawień fatimskich

Sto lat temu Matka Boża ukazała się i rozmawiała z trójką dzieci małej miejscowości portugalskiej Fatimy. Objawienia fatimskie nie należą do dogmatów wiary, ale ich prawdziwość jest mocno uzasadniona.

Maryja m.in. zachęcała dzieci, by przybywały na to miejsce każdego 13. przez sześć miesięcy. Można to zaproszenie Maryi odnieść także do siebie. Prawie w każdym kościele Raciborza są nabożeństwa fatimskie; najbardziej predestynowane są do nich kościoły pw. Matki Bożej i Wniebowzięcia NMP.

Zaglądnijmy kiedyś do Turzy, do Śląskiej Fatimy. Można tam sobie zrobić dzień modlitwy.

W programie życia powinno w nas też tkwić pragnienie odwiedzenia raz w życiu samego miejsca objawień – Fatimy w Portugalii. W tym roku, już za kilka dni 12 maja, przybędzie tam, jako pielgrzym, Ojciec św. Franciszek. Wieczorem weźmie udział w czuwaniu nocnym w kaplicy objawień, a następnego dnia – 13., w samo stulecie pierwszego objawienia, odprawi mszę św. na placu przed bazyliką. Spodziewana jest kanonizacja bł. Hiacynty i Franka.

„Totus tuus – cały jestem Twój” – polecał się Jan Paweł II w swoim herbie Matce Boskiej.

A św. Matka Teresa z Kalkuty zachęcała: „Włóżcie waszą rękę w dłoń Maryi i dajcie się jej prowadzić”.

ks. Jan Szywalski