środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Czy prezydent Andrzej Duda uratuje naszych burmistrzów, prezydentów i wójtów?

12.05.2017 06:00 | 29 komentarzy | żet

Andrzej Duda jest zwolennikiem ograniczenia kadencyjności wójtów, ale "na przyszłość, a nie do tyłu".

Czy prezydent Andrzej Duda uratuje naszych burmistrzów, prezydentów i wójtów?
fot. prezydent.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wizja prezydencka różni się od tej, którą w marcu tego roku zaprezentował Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 roku, obejmując dotychczasowych włodarzy gmin, choć kluczowe w tej kwestii będzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Wprowadzenie noweli prawa wyborczego w kształcie przedstawionym przez prezesa PiS równałoby się politycznemu tsunami, które dotarłoby do każdego powiatu w Polsce. W naszym regionie o reelekcji nie mieliby co myśleć wójtowie, burmistrzowie i prezydenci większości gmin*.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wątpliwości co do takiej interpretacji nowego prawa ma jednak prezydent Andrzej Duda. - Uważam, że się to kłóci z konstytucją. Nie można w ten sposób ograniczać ani czynnego, ani biernego prawa wyborczego - twierdzi Prezydent RP. Jednocześnie dodaje, że jest za ograniczeniem liczby kadencji w samorządzie, ale "na przyszłość, a nie do tyłu".

(żet)


* W powiecie raciborskim przynajmniej drugą kadencję sprawują włodarze: Kornowaca, Krzyżanowic, Nędzy, Pietrowic Wielkich, Raciborza, Rudnika. W powiecie wodzisławskim dotyczy to wójtów, burmistrzów i prezydentów: Godowa, Lubomi, Marklowic, Mszany, Radlina, Rydułtów raz Wodzisławia Śląskiego. W powiecie rybnickim: Czerwionki-Leszczyn, Jejkowic oraz Lysek.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej