Niedziela, 26 stycznia 2020

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Rolniku! Pospiesz się, żeby nie stracić

28.04.2017 19:00 | 0 komentarzy | mak

Ważna informacja dla branży rolniczej. Tylko do 15 maja rolnicy mają czas, by złożyć wnioski o dopłaty bezpośrednie.

Rolniku! Pospiesz się, żeby nie stracić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ubiegłym roku z terenu powiatu wodzisławskiego zostało złożonych 1749 takich wniosków. Zakładamy, że w tym roku ich liczba będzie podobna - mówi Łukasz Jastrzębski, kierownik wodzisławskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.  

Problem polega na tym, że do tej pory rolnicy z powiatu wodzisławskiego złożyli zaledwie 525 wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. I wcale nie dlatego, że nie zamierzają starać się o środki. Brak pośpiechu może wynikać z tego, że w dwóch ostatnich latach gospodarze mieli więcej czasu na złożenie wniosków, bo nabór trwał aż do 15 czerwca (został wydłużony za zgodą Komisji Europejskiej). Jednak w 2017 roku wydłużenia nie będzie.

Rolnik powinien złożyć wniosek o płatności bezpośrednie do 15 maja w biurze powiatowym ARiMR w Jastrzębiu. To termin, który pozwoli otrzymać płatność w pełnej wysokości. Gospodarz może się spóźnić (maksymalnie do 9 czerwca), jednak wówczas za każdy roboczy dzień poślizgu traci 1 proc. dopłaty. Stąd apel, żeby się pospieszyć. - Pozostaje do przyjęcia 1164 wniosków w ciągu 15 dni roboczych. Średnio daje to 78 wniosków dziennie. Obecnie rolnicy składają po 30-40 wniosków dziennie, czyli w kolejnych dniach średnia wniosków, które mają zostać przyjęte, wzrośnie - zauważa kierownik Jastrzębski.

Żeby ułatwić gospodarzom składanie wniosków, wodzisławskie biuro ARiMR w siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Bronisława Czecha 8b wydłuży godziny swojej pracy. 2 maja biuro będzie czynne od godz. 7.30 do 15.30. Od 4 maja do 19 maja - od godz. 6.00 do 20.00. Biuro będzie czynne również w sobotę, 13 maja, od 6.00 do 20.00.