Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Krzysztof Myśliwy nie stracił mandatu radnego. Przekonał radę, że nie ma zleceń z urzędu

28.04.2017 09:55 | 0 komentarzy | ma.w

Prowadzący działalność gospodarczą Krzysztof Myśliwy (na zdj.) został posądzony o wykorzystywanie w niej mienia komunalnego. Wojewoda nakazał radzie miasta sprawdzić te sygnały. Wszystkie jednostki miejskie zaprzeczyły, że korzystały z usług K. Myśliwego, on też pisemnie zadeklarował, że na gminie nie zarabia.

Krzysztof Myśliwy nie stracił mandatu radnego. Przekonał radę, że nie ma zleceń z urzędu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewoda śląski otrzymał informacje, że wiceprzewodniczący rady narusza słynny przepis ustawy o samorządzie gminnym – artykuł 24 „f”. Myśliwy jako radny nie może prowadzić działalności przy wykorzystywaniu mienia komunalnego. Posądzony o takie czynności zaprzeczył na piśmie, a przewodniczący rady Henryk Mainusz poprosił prezydenta by ten sprawdził ewentualne umowy jednostek miejskich z Myśliwym. Według prezydenta Mirosława Lenka takich zleceń nie było w tej kadencji samorządu (od grudnia 2014 roku). Szef rady uznał, że nie ma przesłanek by wnioskować o wygaszenie mandatu radnego K. Myśliwego. Podał taki wniosek pod głosowanie.

Pojawiły się wątpliwości. Anna Ronin zażądała dokumentów na podstawie, których Henryk Mainusz uznał, że Myśliwy jest bez winy. Otrzymała je, ale postanowiła nie głosować. Tłumaczyła, że nie wierzy prezydentowi Lenkowi i miała za mało czasu by sprawdzić wszystkie informacje potrzebne do podjęcia decyzji. Mainusz podkreślał, że dokumenty odczytał w całości na sesji, a załączniki były do wglądu w biurze rady. Proponował dwie godziny przerwy by każdy radny mógł się zapoznać z kompletem dokumentów. A. Ronin nazwała tę propozycję szantażem, bo sesja trwała już 7 godzinę i z przerwą kończyłaby się po godz. 22.00.

Radnego Myśliwego poparło 17 radnych. 4 wstrzymało się od głosu. To nie oznacza, że utrzyma mandat. Jeśli wojewoda uzna, że sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień i zastosowania dalszych procedur, to temat może jeszcze powrócić do rady w Raciborzu.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Krzysztof Myśliwy

Krzysztof Myśliwy

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.