Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Batikowe „Skrzydła” w teatrze w Rybniku [ZDJĘCIA]

Swoje prace w TZR prezentuje Dorota Wielkosielec.

Batikowe „Skrzydła” w teatrze w Rybniku [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek

W Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej otwarto w piątek, 21 kwietnia interesującą wystawę monumentalnych batików. Tym razem swoje prace opatrzone tytułem „Skrzydła” prezentuje Dorota Wielkosielec. Prace są naprawdę imponujące, bowiem każda z nich powstała na bawełnianych płachtach przekraczających trzy metry długości. W wernisażu uczestniczyła autka prezentowanych prac. Dorota Wielkosielec ukończyła studia zootechniczne w Siedlcach oraz Pedagogikę z Plastyką w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie od 2001 rok w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej zainicjowała i prowadzi pracownię batiku. W trakcie otwarcia wystawy przybliżyła swoją twórczość oraz opowiedziała o tym jak powstają tak monumentalne prace. Prace eksponowane w galerii przypominają olbrzymie witraże, zwłaszcza wtedy kiedy słońce przenika przez wielobarwne płaszczyzny. Kolebką batiku jest Indonezja a konkretnie wyspa Jawa, która przez długi czas była kolonią holenderską. To właśnie Holendrzy sprowadzili batik do Europy. W Indonezji batik nie jest dziedziną twórczości artystycznej. Tam ma raczej charakter użytkowy. Indonezyjczycy chodzą w ubraniach wykonanych techniką batiku.

W Indonezji dominuje symbolika związana z religią, tradycją czy wierzeniami. Tam określone wzornictwo czy symbolika strojów wykonanych techniką batiku jest zastrzeżone dla poszczególnych grup społecznych. Znawcy kultury indonezyjskiej mogą jak zapewniała autorka bez problemu poznać do jakie grupy należy osoba nosząca daną szatę. Do wykonania batiku używa się gorącego wosku, a kolor uzyskuje się poprzez farbowanie. To jak powiedziała pani Dorota cykliczne powtarzający się proces polegający na farbowaniu, suszeniu i woskowaniu. Aby uzyskać odpowiedni kolor cykle muszą być wielokrotnie powtarzane. Technika wymaga ogromnej precyzji i wiele cierpliwości. Pani Dorota jest kolorystką i w swoich pracach poszukuje interesujących rozwiązań kolorystycznych co można podziwiać na wystawie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].