Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co młodzi myślą o życiu w Kuźni Raciborskiej?

Opowiedzieli o tym podczas tegorocznej Debaty Oksfordzkiej.

Co młodzi myślą o życiu w Kuźni Raciborskiej?

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej płynie pod prąd, przygotowując co roku na powitanie wiosny wyjątkową uroczystość. Małe miasteczko w powiecie raciborskim staje się wtedy widownią kulturalnej potyczki, zwanej debatą oksfordzką. Co ważne, jest to jedna z niewielu debat organizowanych w Polsce na poziomie Gimnazjum i to na tak wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym.

Zasady debaty są proste: uczniowie dzielą się na dwa obozy-  propozycji i opozycji. Propozycja stara się przekonać zgromadzoną na sali (z założenia niezdecydowaną) publiczność do swojej opinii na jakiś temat. Z kolei opozycja ma za zadanie obalić przedstawioną przez poprzedników tezę. Podstawowa zasada każdej debaty to: atakować problem, a nie ludzi. Wszystko odbywa się więc na zasadzie kulturalnej wymiany argumentów. Rzecz w tym, aby były one jak najbartdziej trafione i przekonujące. Bo sukcesem będzie sytuacja, w której większość publiczności  poprze ostatecznie „moją” opinię. Za podliczenie głosów i podsumowanie debaty odpowiedzialni są prowadzący dyskusję: marszałek i sekretarz.

Tradycja kuźniańskich debat sięga pierwszych lat XXI wieku, kiedy  takie uroczystości zaczęły organizować: nieżyjąca już, niestety, nauczycielka historii – pani Zofia Purol i nauczycielka j. niemieckiego- pani Sabina Chroboczek- Wierzchowska. Zawsze w tym samym terminie,  21 marca, czyli w pierwszym dniu wiosny, debata była ciekawą i nietuzinkową alternatywą dla „dnia wagarowicza”. I tak pozostało. W tym roku ZSO przygotowało wyjątkową, 14 edycję tej kulturalnej i pouczającej rozrywki. Wyjątkową dlatego, że miasteczko obchodzi w tym roku 50- lecie nadania praw miejskich. Ta okoliczność była pretekstem do tego, aby zastanowić się jaka jest Kuźnia Raciborska w oczach młodych jej mieszkańców. Temat przewodni brzmiał: „Kuźnia Raciborska- moje miejsce?” Krótko mówiąc młodzież miała się zastanowić, czy Kuźnia stwarza jej odpowiednie warunki do rozwoju i pozostania tutaj na stałe. Zadanie nie było łatwe, bo wymagało krytycznego podejścia do sytuacji  miasta i gminy. Młodzież gimnazjalna świetnie sobie jednak poradziła. Zaproszeni goście zgodnie podkreślali, że była to prawdopodobnie najlepsza z dotychczasowych debat. Na wstępie zobaczyliśmy świetną prezentację multimedialną o naszym mieście przygotowaną przez ucznia klasy III B g.- Krzysztofa Nienartowicza. Wiersz pt. „Moje miejsce” przedstawiła z kolei Martyna Burgieł z klasy II A g.  Były one dobrym tłem do podjętej dyskusji.

Debata była podzielona na robocze panele, w których wzięli udział :

1. Troska o środowisko naturalne, położenie miasta, (Piotr Baron, Ewelina Depta)

2. Społeczność lokalna,  problemy demograficzne, kwestie socjalne (ludzie), ( Patryk Szymik, Kamila Szryt)

3. Perspektywy dla młodego człowieka, ( Patryk Wierzchowski, Paulina Banaś )

4. Sukcesy i porażki (nasze osiągnięcia i braki), (Natalia Nienartowicz, Michał Kuśma)

5. Czas wolny, kultura, sport, rekreacja, (Marek Czyszczoń, Marta Szostak)

Na zakończenie, po wystąpieniach gości, wszyscy obecni mieli zdecydować, które argumenty ostatecznie ich przekonały. Okazało się, że marszałek debaty (Patryk Gaweł) oraz sekretarz (Karolina Leonowicz) mieli niemały problem z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie jednak niewielką większość głosów uzyskała strona propozycji, czyli entuzjaści naszego miasta. Wspólne spotkanie zakończyło się krótkim programem artystycznym. Pani Maria Minko przygotowała ze swoim szkolnym chórem dwie piosenki wpisujące się w tematykę debaty. Jedna z nich została przez nią skomponowana specjalnie na tę okoliczność do słów pana Jana Kluski, miłośnika dziejów miasta i przyjaciela szkoły.

Koordynatorem przygotowania tegorocznej debaty była pani Sabina Chroboczek- Wierzchowska, za merytoryczną jakość wystąpień odpowiadali zaś panowie: Kazimierz Szczepanik i Arkadiusz Mróz. Uroczystość prowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum: Julia Gąska oraz Patrycja Ogonowska (kl. II A g.).

Podczas spotkania miały też miejsce bardzo miłe uroczystości. Pierwszą z nich było wręczenie Stypendiów Burmistrza Miasta dla najlepszych gimnazjalistów (Marek Czyszczoń, Patryk Szymik oraz Piotr Baron – wszyscy z klasy III A g.). Drugą było oficjalne powitanie świeżo upieczonego wicemistrza świata w brazylijskim ju – jitsu- Patryka Ogonowskiego, do niedawna również ucznia naszego Gimnazjum. Debata była dowodem na to, że nasza młodzież chce i potrafi współuczestniczyć w rozwoju swojego miasta. Jak podkreślili goście: to ona jest siłą napędową Kuźni Raciborskiej.

Cykl naszych debat odbywa się pod roboczym hasłem: „Debaty na trudne tematy”. Merytoryczna wartość dyskusji stoi na bardzo wysokim poziomie – zgodnie podkreślają to wszyscy goście poszczególnych debat. Wśród nich takie osobistości jak premier Jerzy Buzek, posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych (m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, poseł Czesław Sobierajski), przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich.

Oprócz tej merytorycznej strony debaty nie mniej ważna jest jednak jej wartość wychowawcza. Młodzież musi mieć pozytywne wzorce, do których mogła by się odnieść w przyszłości, a współczesny świat często zapomina o tej oczywistej prawdzie.

Arkadiusz Mróz, nauczyciel w ZSO w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].