Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Szpital z kasą od ministra. Wodzisławska lecznica ma zapewniony byt na kilka lat

21.04.2017 06:30 | 72 komentarze | mak

Wodzisławsko-rydułtowski szpital znajdzie się w grupie placówek I stopnia w sieci szpitalnej, którą ma wprowadzić w tym roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pozwoli to utrzymać lecznicy wszystkie działające w niej oddziały.

Szpital z kasą od ministra. Wodzisławska lecznica ma zapewniony byt na kilka lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze powiatu weszły w posiadanie dokumentów NFZ, które dotyczą przyszłości wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy. To przygotowany przez dyrektora śląskiego oddziału NFZ Jerzego Szafranowicza „System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”. – Dotyczy on rozwiązania znanego jako „sieć szpitali” – tłumaczy wicestarosta powiatu, Grzegorz Kamiński.

Z dokumentu wynika, że szpitale podzielono na trzy stopnie. Do I grupy zakwalifikowano 33 placówki m.in. z Żor, Wodzisławia Śląskiego oraz Zabrza. Do II stopnia zaliczono 12 jednostek i są w niej m.in. szpitale w Raciborzu, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Do III, najwyższego stopnia zaliczono m.in. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Odrębnie sklasyfikowano placówki pulmonologiczne, onkologiczne i pediatryczne.

Nie wszyscy się dostali

Z takiego obrotu sprawy zadowolone są władze powiatu. Powód jest prosty. Wszystkie działające w ramach szpitala oddziały zostały zakwalifikowane do I poziomu szpitali. A to oznacza, że koszty udzielanych świadczeń przez każdy z oddziałów uzyskają państwowe finansowanie i rozliczane będą w formie ryczałtowej. Wcześniej istniało bowiem zagrożenie, że oddział neurologiczny będzie musiał starać się o finansowanie na swoją działalność w postępowaniu konkursowym. – Mieliśmy pewne obawy, ale ponieważ nasza neurologia działa wraz z oddziałem udarowym, to została zakwalifikowana do sieci. To bardzo dobra wiadomość – podkreśla wicestarosta Kamiński.

Nowego systemu finansowania (sieciowego) należy spodziewać się od czwartego kwartału tego roku. Będzie obowiązywał do 30 czerwca 2021 – A to oznacza, że przez 4 lata będziemy w sieci szpitali. Daje to pewne poczucie stabilności. – zaznacza Grzegorz Kamiński.

Wieści o I stopniu dla szpitala są tym bardziej dobre, jeśli weźmie się pod uwagę, że ze 140 jednostek zakontraktowanych obecnie w śląskim NFZ wypadnie aż połowa.

Na razie brakuje jednak szczegółów dotyczących wysokości ryczałtu. Wszyscy czekają na rozporządzenia. Wiadomo tyle, że wysokość ryczałtu na pierwszy okres rozliczeniowy zostanie wyliczona na podstawie wykonania świadczeń w roku 2015 i wzoru wynikającego z rozporządzeń, których jeszcze nie ma.

Leczenie od A do Z, łącznie z rehabilitacją

Co ważne, w nowej sieci szpitali ma być położony nacisk na kompleksowość leczenia. – Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały obowiązek zapewnienia pacjentom pełnej opieki w trakcie całego procesu leczenia. Pacjent, u którego konieczne będzie przeprowadzenie leczenia szpitalnego, powinien uzyskać stosownie do swoich potrzeb, również ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne oraz świadczenia rehabilitacyjne. To między innymi dlatego chcemy utworzyć Centrum Leczenia Wieku Podeszłego w Rydułtowach. Zależy nam na całościowej opiece – zaznacza wicestarosta.

Szpital myśli też o uruchomieniu poradni neurologicznej, która miałaby uzupełniać oddział neurologiczny. – Taki jest sens ustawy. Dyrekcja chce wystąpić z wnioskiem o utworzenie takiej poradni – puentuje wicestarosta.

(mak), (ma.w)

Ludzie:

Grzegorz Kamiński

Grzegorz Kamiński

Wicerastosta wodzisławski