środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Wkrótce akcja wiosennego szczepienia lisów. Ludzie nie powinni dotykać krążków ze szczepionką

19.04.2017 08:28 | 0 komentarzy | ż

Krążki ze szczepionką zostaną zrzucone na lasy, pola, łąki oraz ogródki działkowe.

Wkrótce akcja wiosennego szczepienia lisów. Ludzie nie powinni dotykać krążków ze szczepionką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podobnie jak w latach ubiegłych na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec w dniach 27.04.-07.05.2017 r. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych.

Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa. Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. żet