Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Radni z Pszowa pomogą Syryjczykom. Przeznaczą na to część swoich diet

19.04.2017 06:53 | 10 komentarzy | juk

Caritas Polska znalazł sposób, aby pomagać poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, którzy zdecydowali się na pozostanie w swoim kraju. Organizacja stworzyła program pomocowy. Dołączyli do niego m.in. pszowscy radni.

Radni z Pszowa pomogą Syryjczykom. Przeznaczą na to część swoich diet
Dawid Handschuh wyszedł z inicjatywą pomocy syryjskiej rodzinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z inicjatywą pomocy wyszedł radny Dawid Handschuh. Zaproponował pozostałym radnym, aby wspólnie włączyli się w pomoc potrzebującym Syryjczykom w ramach programu Rodzina Rodzinie. To program przygotowany przez Caritas Polska. – Jeśli każdy z radnych przekazałby 5% ze swojej diety, to uzbieralibyśmy kwotę 606 zł. Przez pół roku co miesiąc przesyłalibyśmy te pieniądze na odpowiednie konto – mówi. Dodaje, że obniżka diety o kilka procent będzie praktycznie niezauważalna dla radnych. A wspólnymi siłami można pomóc potrzebującym. Handschuh wyjaśnił nam, że to m.in. czas Wielkiego Postu zmobilizował go do przedstawienia tego pomysłu radnym.

Radni uznali, że pomogą

Podczas marcowej sesji krytyczny głos w tej sprawie zabrał radny Romuald Gebel. – Jeżeli radny chce pomagać, to w kościele jest taka możliwość – stwierdził. Faktycznie parafie biorą w programie udział, a wierni mają możliwość przekazywania środków na pomoc Syryjczykom. Gebel dodał, że pomoc potrzebującym jest prywatną sprawą każdego człowieka. A sesja rady miejskiej nie jest odpowiednim miejscem na zbiórki charytatywne. Pomimo sprzeciwu, radny Handschuh skontaktował się indywidualnie z każdym radnym. Okazało się, że aż 12 z nich jest za włączeniem się w akcję. Radny poinformował nas również, że pierwsza wpłata została już przelana na specjalne konto. A darczyńcy z Pszowa będą tytułowani jako rada miasta.

Polska wspiera Syrię

Program Rodzina Rodzinie polega na objęciu materialnym wsparciem konkretnej rodziny, która została poszkodowana w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Przekazane środki są przeznaczone na pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. Większość z tych rodzin pochodzi z Aleppo. W inicjatywę włączyć może się każdy. Warunkiem pomocy jest deklaracja sześciomiesięcznej pomoc konkretnej rodzinie. Darczyńcy mogą objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. Partnerami w programie są Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo.

Rodzina Rodzinie w liczbach

Jak poinformował nas Paweł Kęska, Rzecznik Caritas Polska obecnie rodzin objętych pomocą za pośrednictwem programu jest 3086. Z kolei darczyńców jest blisko 8770. Są oni pogrupowani na kilka kategorii, tj. parafie, organizacje kościelne, firmy i darczyńcy indywidualni. Najliczniejszą grupę, bo liczącą 870 darczyńców stanowią to parafie. Z kolei największe wsparcie pochodzi z województwa mazowieckiego i śląskiego. Program Rodzina Rodzinie ma również charakter międzynarodowy. Akcję Caritasu wspomagają m.in. Irlandia, Belgia i Niemcy.

(juk)