Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Dom Kultury z Boguszowic zaprasza do współpracy

17.04.2017 14:00 | 0 komentarzy | pm

Dom Kultury chce ocenić potrzeby społeczno-kulturalnych mieszkańców Boguszowic, biorąc udział w programie Dom Kultury+.

Dom Kultury z Boguszowic zaprasza do współpracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program Dom Kultury+, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, realizowany jest zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.

Zgodnie z założeniami modelowy dom kultury powinien: – posiadać umiejętność budowy strategii rozwoju i funkcjonowania w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, – być aktywnym uczestnikiem życia społecznego w danej gminie, – stwarzać możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej, – być otwartym na wszystkie grupy społeczne, – kształcić postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze, – angażować artystów w życie kulturalne społeczności lokalnych, –integrować społeczności lokalne za pomocą działań kulturalnych, – przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i jego skutkom, – przyczyniać się do rozwoju gminy, – być moderatorem dialogu w społeczności lokalnej, – budować postawy otwartości i tolerancji.
Program skomentował prof. Marka Krajewskiego. – Trudno zaprzeczyć, iż Dom Kultury+, to jeden z najbardziej potrzebnych i najlepiej pomyślanych programów dotacyjnych realizowanych w Polsce. I to nie tylko dlatego, że zmiany systemowe w ostatnich dwu dekadach doprowadziły do likwidacji ponad 1/3 domów kultury w naszym kraju, a te, które pozostały potrzebują wsparcia, bo często cierpią z powodu braków infrastrukturalnych, finansowych i kompetencyjnych. Przede wszystkim dlatego, że instytucje tego rodzaju w wielu, zwłaszcza mniejszych, miejscowościach są jedynymi miejscami, w których kultura może być tworzona, upowszechniana i popularyzowana – stwierdził profesor.

Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach bierze udział w Programie Dom Kultury + finansowanym z funduszy Narodowego Centrum Kultury. Celem projektu jest diagnoza społeczna dzielnicy Boguszowice-Osiedle pod względem potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców oraz zaangażowanie ich w czynne uczestnictwo w życiu osiedla. DK w ramach projektu otrzyma z NCK fundusze na realizację inicjatyw społeczno-kulturalnych mieszkańców. Aby wziąć udział w projekcie należy pojawić się na spotkaniach organizacyjnych, przedstawić własny pomysł na wydarzenie organizowane wspólnie z Domem Kultury oraz wypełnić przygotowany na tę potrzebę wniosek. Wszystkie pomysły zostaną rozpatrzone w formie głosowania. Wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane wraz z Domem Kultury, który reklamuje całą akcję pisząc: „Na Twoim Osiedlu jest Dom Kultury. Wiedziałeś? Byłeś tam? Wpadnij do nas! Nie gryziemy! Mamy dla Ciebie niezłą propozycję! Przyjdź na spotkanie i powiedz czy nasza oferta jest dla Ciebie atrakcyjna? Jakie masz wobec nas oczekiwania? Jaka oferta byłaby dla Ciebie zadowalająca? Zrób z nami własne wydarzenie! Wykaż się inicjatywą! Ty dajesz pomysł, my kasę! Pracujemy razem! Zróbmy razem coś dla Osiedla!

Spotkania informacyjne:
19.04 Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, Plac Pokoju 1, godz.17.30 - spotkanie ogólne
20.04 „Dziupla” Osiedle Południe 2, obok "Bulinka" godz 17.30 - spotkanie dla młodzieży
21.04 Salki kościelne ul Lompy 18 godz. 17.30 - spotkanie dla seniorów
26.04 Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, Plac Pokoju 1, godz.17.30 - spotkanie dla kobiet
27.04 Spółdzielnia mieszkaniowa osiedle Południe 37 godz. 17.30 - spotkanie ogólne