środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Zakaz palenia mułem i flotem, nowe kotły. Czy mieszkańcy to udźwigną?

13.04.2017 13:06 | 34 komentarze | mak

Sejmik Województwa Śląskiego 7 kwietnia jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową. Zdaniem ekspertów jest znacznie lepsza niż jej pierwszy projekt. Wielu mieszkańców regionu obawia się jednak, że nowe prawo okaże się dla nich finansowo zabójcze.

Zakaz palenia mułem i flotem, nowe kotły. Czy mieszkańcy to udźwigną?
Fot. Piotr Dominiak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Wymiana kotłów

Uchwała antysmogowa zakłada również trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5. do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5–10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5. wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Co najważniejsze, uchwała nie wspomina o kotłach automatycznych, a jedynie o kotłach spełniających standard emisyjny 5. klasy. Eksperci z portalu czysteogrzewanie.pl wskazują, że uchwała nie wymusza na siłę zakupu kotłów najdroższych, które mogą być zasilane tylko ekogroszkiem. Nadal będzie możliwe spalanie węgla grubszych sortymentów i drewna, tyle że w kotłach zasypowych, które spełniają odpowiedni standard emisji spalin.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika