Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Spalarnia śmieci na Ostrogu. Wirtualny protest i realna pacyfikacja?

07.04.2017 07:00 | 0 komentarzy | żet, ma.w

Lepiej dmuchać na zimne. Z takiego założenia wyszli przedstawicieli opozycji, którzy nagłośnili sprawę budowy spalarni śmieci w Raciborzu.

Spalarnia śmieci na Ostrogu. Wirtualny protest i realna pacyfikacja?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystko zaczęło się od interpelacji radnych Zuzanny Tomaszewskiej, Michała Fity i Michała Wosia dotyczących spalarni śmieci, o której coś przebąkiwano, ale nikt nie potrafił powiedzieć czegoś pewnego. Odpowiedź, której udzielił radnej Tomaszewskiej prezydent Mirosław Lenk, została rozpowszechniona w Internecie, błyskawicznie podgrzewając temperaturę wirtualnych sporów.

Ciepłownia czyli spalarnia

Prezydent Mirosław Lenk odpowiedział radnej, że przedsiębiorstwo Empol, które w Brzeziu zbudowało w partnerstwie z Raciborzem Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów, planuje „budowę ciepłowni wraz z blokiem energetycznym opalanej paliwem alternatywnym tzw. RDF (Refuse-Derived Fuel – wysokokaloryczne frakcje wysortowane z odpadów)”.

Upraszczając, prezydent przyznał, że Empol chce zbudować w Raciborzu instalację, w której będzie chodziło o spalanie odpadów, tyle że nie będzie to jakaś tam zwykła spalarnia, tylko ciepłownia. Różnica jest taka, że energia powstała w procesie spalania będzie jeszcze wykorzystywana (czyt. sprzedawana dalej).

Ponadto prezydent przyznał, że prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia, choć na wniosek Empolu zostało ono zawieszone.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.