Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Gimnazjaliści solidarni z autystykami

04.04.2017 07:51 | 0 komentarzy | ż

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gimnazjaliści z raciborskiej „Piątki” kolejny raz przyłączyli się do akcji, której celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

Gimnazjaliści solidarni z autystykami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gimnazjum nr 5 od dłuższego czasu współpracuje z raciborskim Stowarzyszeniem „Spektrum”, kierowanym przez Katarzynę Maciejską. Efektem tej współpracy jest nie tylko wymiana doświadczeń, szkolenia czy wolontariat gimnazjalistów, ale także zwiększanie świadomości i włączanie się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Nauczyciele, już w minionym tygodniu, wyjaśnili i przypomnieli uczniom, na czym polega specyfika życia ludzi autystycznych, zachęcili także do włączenia się w tak proste, a ważne akcje, jakimi było chociażby przedsięwzięcie „Polska Na Niebiesko”. Gimnazjalistów długo nie trzeba było namawiać – najwytrwalsi stawili się dziś w szkole już o godzinie 7:00, aby wraz z Anitą Dąbkowską, koordynatorką współpracy G5 ze Stowarzyszeniem „Spektrum”, przyozdobić szkolne korytarze niebieskimi balonami. Uczniowie i nauczyciele pamiętali też o założeniu niebieskich ubrań, symbolizujących solidarność z autystykami. Gimnazjaliści przygotowali plakaty promujące wiedzę o postrzeganiu świata przez ludzi z autyzmem i zachęcające do poszerzania swojej wiedzy na ten temat.

- Miłym akcentem dzisiejszego dnia była wizyta Katarzyny Maciejskiej, która znalazła czas dla naszych gimnazjalistów i zechciała udzielić wywiadu do gazetki szkolnej „Mikser”. Nad jego redakcją pracują teraz młodzi dziennikarze – Oliwia Hajduczek i Maja Kawalec z klasy 1b - informuje Grażyna Chudy z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu.

- Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz pani Kasi, która – pomimo wielu obowiązków – zechciała nas dziś odwiedzić i razem z nami „zaświecić na niebiesko”. Wspólnie udowodniliśmy, że „nie jesteśmy zieloni w temacie autyzmu”! - dodaje G. Chudy.

źródło: G5 Racibórz, oprac. żet