Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Wiosenna rewolucja rowerowa w Rybniku

02.04.2017 12:39 | 4 komentarze | pm

Chcemy maksymalnie wykorzystać dla ruchu rowerowego ulice Śródmieścia – mówi Jan Fiałkowski, oficer rowerowy urzędu miasta.

Wiosenna rewolucja rowerowa w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szykuje się rowerowa rewolucja w centrum Rybnika. Powstaje projekt zwiększenia dostępności ruchu rowerowego w Śródmieściu, po zrealizowaniu którego ulice jednokierunkowe dla samochodów staną się dwukierunkowymi dla rowerzystów. – Kończymy z partyzantką, czyli rozwiązaniami doraźnymi. Chcemy maksymalnie wykorzystać dla ruchu rowerowego ulice Śródmieścia. Nie ograniczając zbytnio ruchu samochodowego, wprowadzimy wiele udogodnień dla rowerzystów – zapowiada oficer rowerowy urzędu miasta Jan Fiałkowski.

Na niektórych ulicach początek i koniec kontrapasa zostanie wymalowany na czerwono

Największą nowością będą tzw. kontrapasy, którymi na ulicach jednokierunkowych rowerzyści będą się mogli poruszać w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy samochodów. Taki osobny pas dla rowerzystów powstanie na pewno na jednokierunkowym odcinku ul. 3 Maja, ale pierwszy, zapowiadający tę małą rewolucję zostanie wytyczony i wymalowany już w najbliższy czwartek, 23 marca, przez Rybnickie Służby Komunalne na ul. Rybnickiego od skrzyżowania z ul. Brudnioka do ul. Cegielnianej. Na niektórych ulicach początek i koniec kontrapasa zostanie wymalowany na czerwono.
– Na jednokierunkowej ul. 3 Maja oba pasy ruchu mają po 4,5 m szerokości, więc, by wygospodarować pas dla rowerzystów wystarczy je trochę zwęzić; różnicy kierowcy prawdopodobnie nawet nie zauważą – mówi Jan Fiałkowski.