Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Skarbówka rozliczy PIT za podatnika

26.03.2017 19:00 | 0 komentarzy | (q)

3 pytania do Dariusza Kuli z urzędu skarbowego w Raciborzu.

Skarbówka rozliczy PIT za podatnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Czy raciborzanie chętnie przekazują 1% swego podatku na cele organizacji pożytku publicznego?

– Staje się to coraz popularniejsze. Z roku na rok przybywa w powiecie zeznań gdzie wykazywany jest 1% podatku do przekazania wspomnianym organizacjom. Za 2015 rok było takich zeznań 58% z ogółu złożonych. Przy wyborze organizacji można skorzystać z ich wykazów na stronach internetowych: www.pozytek.gov.pl lub www.finanse.mf.gov.pl. Ważne by w zeznaniu właściwie wpisać nazwę i numer KRS wybranej organizacji oraz przekazać maksymalnie 1% podatku, bo nie może być to kwota wyższa.

– W tym roku pojawiła się nowa forma składania zeznań rocznych. Urząd skarbowy może zrobić to za podatnika. Jak to wygląda w Raciborzu?

– Taka forma rozliczeń działa od 15 marca. Oprócz dotychczasowych jak e-deklaracje lub tzw. wstępnego rozliczenia pfr pojawiła się trzecia usługa gdzie urząd skarbowy na wniosek podatnika wypełni za niego zeznanie. By do tego doszło podatnik musi złożyć PIT WZ dostępny na stronie internetowej ministerstwa finansów. Należy to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Można skorzystać z pośrednictwa banków, z którymi ministerstwo zawarło umowę. Na razie są to 3 banki. Ta opcja będzie możliwa do 18 kwietnia.

– Czy pracownicy skarbówki spieszą się ze złożeniem swych zeznań czy czekają z tym na ostatni moment?

– Z tym jest bardzo różnie, ale jeśli podatek jest do zwrotu, to składa się zeznanie bardzo szybko.


Rozmawiała Justyna Marszałek-Świtlik z Radia Vanessa. Rozmowa poranka na 100.3 FM w każdy czwartek po serwisie o godz. 8.00.