Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Szczęście, szacunek, przyjaźń to prawidzwe skarby. Wyjątkowe warsztaty w G5 Racibórz

25.03.2017 06:00 | 0 komentarzy | ż

Uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu brali udział w dwudniowych warsztatach profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.

Szczęście, szacunek, przyjaźń to prawidzwe skarby. Wyjątkowe warsztaty w G5 Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Program przeprowadzony został przez instruktorów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Krakowa. Prowadzący: p. Marcin, p. Agnieszka i p. Ela w sposób aktywny i dynamiczny zaangażowali naszych uczniów w udział w programie. Ciekawy sposób prowadzenia zajęć m.in. poprzez podział na zdobywanie i pozdawanie kolejnych wysp zainteresował młodzież - relacjonuje Grażyna Chudy z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu.

„Wyspy” były omawianymi problemami związanymi z życiem młodego człowieka, rozwojem i dojrzewaniem. Jedną z odkrywanych na samym początku była „Wyspa gwiazdy”, która ukazywała wartości: szczęście, szacunek, przyjaźń… jakimi młody człowiek powinien kierować się w relacji ze sobą i z innymi. W trakcie dwóch dni warsztatów przekazana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku.

Program uświadomił uczestnikom ich najgłębsze pragnienia i marzenia, w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Podczas realizacji programu widoczne było, że młodzież dobrze rozumie, że do wielkich celów dochodzi się poprzez trudy i wyrzeczenia. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności za siebie i podejmowane decyzje, które rzutują na całe życie.

Programem zostali objęci również rodzice i nauczyciele. - Takie spotkanie informacyjno-szkoleniowe miało miejsce w środę 22.03. Przekazywane treści pozwolą wykorzystać pozytywne poruszenie młodzieży biorącej udział w warsztatach do dalszej pracy wychowawczej. Prowadzący zapoznali z elementami programu, symbolami i hasłami programu, do których można nawiązać w rozmowach z dziećmi w domu i w szkole. Wychowawcy i nauczyciele zostali wyposażeni w wiedzę materiały do prowadzenia zajęć umacniających treści programu - informuje G. Chudy.

źródło: G5 Racibórz, oprac. żet