Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Ekologia za grube miliony

25.03.2017 07:00 | 0 komentarzy | mak

Powiat wodzisławski pozyskał ponad 3 mln zł unijnego wsparcia na przeprowadzenie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.

Ekologia za grube miliony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za kwotę ok. 3,1 mln zł (z czego 2,6 mln sfinansuje Unia Europejska) zmodernizowane zostanie źródło ciepła w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Zadanie obejmie likwidację obecnej kotłowni na rzecz kaskady czterech kotłów kondensacyjnych gazowych wraz z modułem kogeneracyjnym (urządzeniem wytwarzającym zarówno ciepło, jak i energię elektryczną) i kolektorami słonecznymi umiejscowionymi bezpośrednio na budynkach. Według szacunków pozwoli to na zmniejszenie zużycia energii o jedną piątą. Do atmosfery trafi też o prawie 260 ton rocznie mniej substancji niepożądanych.

Drugim przedsięwzięciem jest termomodernizacja budynku byłego ośrodka zdrowia w Wodzisławiu Śl. – Jedłowniku przy ul. Wolności, w którym aktualnie powstają mieszkania chronione dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ok. 644 tys. zł (z czego ok. 60 proc. pochodzić będzie z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych), ocieplone zostaną ściany i dach, wymieniona kotłownia i instalacja centralnego ogrzewania oraz stolarka okienna, a na dachu staną kolektory słoneczne w celu wykorzystania energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody. Dzięki przedsięwzięciu emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 116,38 t/rocznie, a pyłu zawieszonego PM10 o prawie pół tony. Roczne zużycie energii w budynku będzie też mniejsze o ponad 1626 Gj.

opr. (mak)